Co na prostatu: 7 nejlepších přípravků, vitamínů, léků a bylinek

Aktualizováno dne:

Benigní hyperplazie prostaty je problémem, který sužuje velké procento zralých mužů. Mezi jeho hlavní příznaky patří časté a přerušované močení. V případě, že se rozhodnete s touto komplikací něco dělat, jaké možnosti se vám ale vůbec nabízí?

Časté močení v noci, které zažívá mnoho mužů, není ani trochu příjemné. Kvůli němu se můžete ráno probouzet unavení a můžete u sebe pozorovat i delší reakční čas (například při řízení) a sníženou pozornost, kvůli které v práci nepodáváte svůj obvyklý výkon. Samozřejmě, i když je nezhoubně zvětšená prostata menší komplikací, než je třeba zánět prostaty, může dlouhodobě přispívat ke snížené kvalitě života. A tím pádem i ke snížené spokojenosti

Tip: Jaké jsou nejlepší bylinky na prostatu?

Nejlepší volbou je tedy důkladnější péče o zdraví. Na druhou stranu, právě na muže často cílí nejen volně prodejné doplňky stravy, ale i nejrůznější problematické preparáty, před kterými varuje například SÚKL a ČOI.

Jak si tedy vybrat správně? Existují léky na prostatu, které jsou dostupné na lékařský předpis? A čemu se raději vyhnout?

#1 Uniprosta
Silné složení

 • 8 účinných látek
 • Extra silné složení na prostatu
 • Bez lékařského předpisu (doplněk stravy)

„Ideální český přípravek s pestrým složením na prostatu a močové ústrojí. Zákazníci si ho oblíbily díky příznivé ceně a velmi silným účinkům.“

Celá odborná recenze

Obsah: 60 kapslí

Cena: od 6,3 Kč za kapsli

Aktuální cena

#2 Prostenal
Kvalitní

 • 6 účinných látek
 • Silné složení na prostatu
 • Bez lékařského předpisu (doplněk stravy)

„Známý a dostupný přípravek na prostatu a močové ústrojí. Přináší skvělý účinek, zákazníci si ho oblíbili. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. “

Celá odborná recenze

Obsah: 90 kapslí

Cena: od 7,8 Kč za kapsli

Aktuální cena

#3 Prostalex
Levná pomoc

 • 4 účinné látky
 • Levné složení na prostatu
 • Bez lékařského předpisu (doplněk stravy)

„Levná a spolehlivá pomoc na prostatu a močové ústrojí. Zákazníci mají pozitivní zkušenost. Nevýhodou je nízký počet účinných látek.“

Celá odborná recenze

Obsah: 60 kapslí

Cena: od 5,7 Kč za kapsli

Aktuální cena

#4 Polenal Forte
Zajímavé složení

 • 1 účinná látka
 • Zajímavé složení na prostatu
 • Bez lékařského předpisu (doplněk stravy)

„Alternativní složení z žitných pylových zrn. Poměrně dostupný přípravek, zákazníci mají většinou dobrou zkušenost. Velkou nevýhodou je ovšem pouze 1 účinná látka.“

Celá odborná recenze

Obsah: 100 tablet

Cena: od 5 Kč za tabletu

Aktuální cena

#5 RED3
Pro muže

 • 7 účinných látek
 • Nové silnější složení
 • Bez lékařského předpisu (doplněk stravy)

„Přípravek určený na prostatu a podporu mužské vitality. Zkušenosti jsou víceméně pozitivní. Má silné složení, bohužel je však jeho pořizovací cena vyšší.“

Celá odborná recenze

Obsah: 90 kapslí

Cena: od 6,7 Kč za kapsli

Aktuální cena

#6 Prostamol UNO
Léčivý přípravek

 • 1 účinná látka
 • Bez lékařského předpisu

„Známý léčivý přípravek určený na poruchy močení při nezhoubném zvětšení prostaty. Oblíbený, avšak zároveň drahý a obsahuje pouze 1 účinnou látku.“

Celá odborná recenze

Obsah: 90 tobolek

Cena: od 6,7 Kč za kapsli

Aktuální cena

#7 Prostakan
Léčivý přípravek

 • 2 účinné látky
 • Bez lékařského předpisu

„Rostlinný léčivý přípravek při potížích s močením, které jsou způsobeny nezhoubně zvětšenou prostatou. Dostupný a levný přípravek. Nevýhodou jsou pouze 2 účinné látky.“

Celá odborná recenze

Obsah: 60 tobolek

Cena: od 5 Kč za kapsli

Aktuální cena

Zbytnělá prostata

Nejprve bychom si měli připomenout, co to ta prostata vlastně je. Jde o předstojnou pohlavní žlázu, která má za běžných okolností velikost (asi) jako vlašský ořech. I když je prostata zodpovědná za produkci tekutiny, která podporuje životaschopnost a pohyblivost spermií, nachází se kousek pod močovým měchýřem a je v blízkém sousedství močové trubice. Pokud tedy dojde k jejímu zvětšení, může to mít negativní vliv na schopnost vyprázdnění a na časté a přerušované močení.

Vzhledem k tomu, že můžete mnohem častěji pociťovat akutní potřebu močit, objevit se u vás může i inkontinence, v průběhu které dojde k malému úniku moči. (Například při kašli nebo při smíchu.) S velkou pravděpodobností má na nezhoubné zvětšení prostaty vliv stárnutí a hormonální činnost, roli ale také mohou hrát faktory, které se spojují se zdravým životním stylem. Zvětšení prostaty pak není samo o sobě faktorem, který by zvyšoval riziko rakoviny prostaty.

Bylinky a vitamíny na prostatu

V případě, že vaše potíže s prostatou nejsou vážné a například nezpůsobují naprostou blokaci močové trubice (což by mohlo vyústit ve vážnou retenci moči), můžete vyzkoušet bylinky na prostatu, které se roky uplatňují v lidové medicíně.

Na časté močení a na problémy s prostatou se doporučuje například vrbovka malokvětá nebo serenoa plazivá. Na záněty močových cest, jejichž riziko může nezhoubně zvětšená prostata zvyšovat, pak může platit třeba klikva velkoplodá. Velké množství těchto látek se pak přidává do volně prodejných doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest a prostaty.

Nejlepší volně prodejné přípravky na močové cesty a prostatu

Uniprosta

Prvním doplňkem stravy na podporu normálního stavu močových cest a prostaty je český doplněk Uniprosta, který obsahuje 8 látek přírodního původu, které se tradičně spojují s normálním stavem močových cest a prostaty. Najdeme v něm například kopřivu dvoudomou, vrbovku malokvětou, saw palmetto, slivoň africkou, zinek, lykopen a selen.

V případě mírnějších obtíží stačí, když užijete 1 kapsli denně. Větší problémy s močením pak umožňují užít až 2 kapsle. Výhodou je, že jedno balení vás vyjde jen na 379,- a podle velikosti dávky vám vydrží na 1-2 měsíce. Jde tedy o cenově velmi dostupný produkt, na který se hodí blíže zaměřit.


Prostenal

Určitě také budete znát přípravek Prostenal, který se dá sehnat například v lékárnách, včetně těch internetových. Prostenal Control je taktéž doplňkem stravy, který obsahuje především vitamíny a bylinky na podporu funkce prostaty. Mezi jeho hlavními látkami najdeme například saw palmetto, kopřivu dvoudomou, kotvičník zemní, zinek, vitamín B6 a vitamín B3.

I když má Prostenal dobré hodnocení, dobrý obsah aktivních látek a během dne se užívá pouze 1 tableta, jeho cena je o něco vyšší. Za balení, které obsahuje 90 kapslí zaplatíte kolem 700,-.


Prostalex

Dále si na trhu s doplňky stravy na močové cesty a prostatu určitě všimnete přípravku Advance Prostalex, který obsahuje čtyři látky přírodního původu. Je mezi nimi saw palmetto, kopřiva dvoudomá, slivoň africká a také poněkud neobvykle extrakt ze sóji (kvůli beta-sitosterolu). Složení Prostalex se v mnoha ohledech podobá těm předchozím, takže v tomto směru mu nemáme mnoho co vytknout (jen snad to, že je počet látek menší). A to je možná právě jedním z důvodů, proč vůči němu mají někteří uživatelé trochu výhrady. Jedno balení s obsahem 60 kapslí každopádně vychází na částku kolem 340,-, takže jde opět o dostupný přípravek.


Polenal Forte

Zajímavou alternativu pro muže může představovat i doplněk stravy Polenal Forte, který se dost odlišuje svým složením. Obsahuje například koncentrovaný výtažek z žitných pylových zrn. Technicky vzato v něm už kromě přídatných a ostatních látek nenajdete nic dalšího. Je tedy otázkou, zda bude vyhovovat mužům, kteří mají vážnější potíže s častým močením. Ani jeho cena není zrovna nízká. Za 100 tablet v jednom balení zaplatíte kolem 500,-. Schéma užívání je pak 1-3x denně 2 tablety. Pokud ale hledáte alternativu k tradičnímu složení jiných doplňků, můžete ho zkusit.


RED3

V kategorii volně prodejných doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty a vitality se dobře vyjímá i doplněk stravy Cemio RED3, který poznáte podle výrazně červeného obalu. Také se můžeme z oficiálních informací dočíst, že jde o přípravek se švýcarskou kvalitou, která by měla podpořit vaši mužnost a výkonnost.

V každé kapsli tohoto přípravku se nachází slivoň africká, len setý, maca peruánská (které se někdy říká peruánská viagra) a sibiřský ženšen. U něj ale pozor, sibiřský ženšen je eleuterokok ostnitý, který ve skutečnosti není skutečným ženšenem. (Tím je ženšen pravý, korejský ženšen nebo čínský ženšen.) Denně se doporučuje užít 1 kapsli, takže vám jedno balení vyjde na 3 měsíce. Co se týče obvyklé ceny, RED3 se dá koupit kolem 600,-.

Léky na prostatu

Léky na prostatu jsou registrované léčivé přípravky, z nichž mnohé jsou k dostání pouze na lékařský předpis.

Prostamol UNO

Možná jste to nevěděli, ale jedním z registrovaných léčivých přípravků je Prostamol UNO, který je známý především kvůli své reklamě s chytlavým popěvkem. Tento přípravek sice obsahuje jen jednu účinnou látku (serenou) a je poměrně drahý. Za jedno balení zaplatíte kolem 600,-. Na druhou stranu, zkušenosti s ním bývají dobré, takže rozhodně nešlápnete vedle, když se ho rozhodnete zkusit.


Prostakan

Méně známým léčivým přípravkem je Prostakan, který se dá taktéž sehnat ve volném prodeji v lékárně. Obsahuje serenou a kopřivu dvoudomou. V průběhu dne se doporučuje užít 1 tobolku. K dostání je pak v různých velikostech balení. Za 60 tobolek dáte kolem 350,-, občas na něj ale můžete chytit i slevu, takže ho pořídíte i za částku kolem 299,-.


Léky na předpis

Pokud nezaberou doplňky stravy či léčivé přípravky bez předpisu, doporučujeme navštívit lékaře, který vám může předepsat léky na problémy s močením způsobené nezhoubně zvětšenou prostatou. Existuje řada takových léků na předpis, je však vždy nutné tyto záležitosti konzultovat s ošetřujícím lékařem, který přesně identifikuje, co je váš problém a jak to léčit.

Podvodné „léky“ na prostatu

Bohužel, ne každý to s vámi a vaším zdravím myslí výhradně dobře. Z toho důvodu se můžeme na internetu setkat s celou plejádou podvodných léků, které se tváří jako zdravotnické prostředky, byť jde mnohdy pouze o doplňky stravy. Navíc, s velmi pochybnou účinností. Jak tedy nenaletět?

Mezi běžná vodítka, podle kterých poznáte problematický přípravek, patří:

 • Upozornění ČOI
 • Upozornění SÚKL
 • Falešné autority (falešné doporučení lékařů, celebrit…)
 • Pochybná čeština na webu
 • Stížnosti na portálu dTest nebo Kupní Síla
 • Neschopnost najít provozovatele webu/výrobce
 • Další chybějící informace, které by na webu být měly (kontaktní adresa, funkční telefon, který v on-line databázích není uveden jako obtěžující či podvodný…)

Mezi problematické přípravky, které bychom vám nedoporučovali zkoušet, patří například Urovico a Prostero, o kterých jsme na tomto webu již v minulosti psali. Dalším takovým podvodným přípravkem může být i Uromexil Forte.

Přečtěte si: O brusinkách na močové cesty

Závěr

Na českém trhu je k dostání široké spektrum doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest a prostaty, které si mohou muži zvolit. V případě, že by na vaše problémy nezabraly, existuje i poměrně dost volně prodejných léků, které seženete v lékárně. Poslední možností jsou pak léky, které vám předepíše lékař a které získáte jen po předložení receptu.

Vždy si vybírejte doplněk stravy nebo volně prodejný léčivý přípravek na základě předchozího důkladného průzkumu, zvlášť, pokud si hodláte koupit něco, o čem jste zatím ještě neslyšeli. Díky tomu včas předejdete případným potížím. (Které mohou souviset například s tím, že přípravek buď nebude funkční, nebo bude dokonce nebezpečný.)

Spolu s užíváním výše uvedených doporučených a běžně předepisovaných přípravků také nezapomínejte na zdravý životní styl. Na nezhoubně zvětšenou prostatu může mít negativní vliv například nadváha, nadměrná konzumace alkoholu či nedostatek pohybu.

Proto se snažte, aby byl váš život v co největší rovnováze a nezapomínejte ani na pravidelnou prevenci.

Máte s některým z těchto přípravků osobní zkušenost?

Napsat komentář