Časté močení v noci: Běžný problém umí řešit i bylinky

Aktualizováno dne:

Když přijde řeč na časté noční močení, většině se vybaví těhotenství. Častější noční cesty na toaletu jsou totiž jedním z jeho příznaků. Byla by ale chyba si myslet, že se tento problém mužů vůbec netýká. Stačí mít nezhoubně zvětšenou prostatu a budete vstávat i několikrát za noc. Mohly by vám s tímto jevem pomoci bylinky?

Všichni o tomto problému víme, i tak o něm ale příliš nemluvíme. Správně, hovoříme o problémech s močením, které způsobuje nezhoubně zvětšená prostata. Ačkoliv není důvod jejího zvětšení vždycky znám, lékaři vědí, že ho nezpůsobuje rakovinotvorné bujení. Jelikož ale středem prostaty prochází mužská močová trubice, je pochopitelné, že má zvětšená prostata negativní vliv na schopnost muže se kvalitně vyprázdnit.

Za zvětšenou prostatu se nemusíte stydět, protože v průběhu života se s ní setká téměř každý muž. (Jen věk, kdy se tak stane, se může trochu lišit. Obvykle se s ní ale poprvé střetnete zhruba ve středním věku.)

Jaké bylinky by vám mohly s prostatou, která časté odbíhání na toaletu způsobuje, pomoci?

Saw palmetto

První rostlina, ke které by se měla upřít vaše pozornost, je saw palmetto. Jde o zakrslou palmu, které se dobře daří v teplém podnebí USA. Ve volné přírodě ji najdete například na Floridě, kde se dokonce pěstuje i jako okrasa.

Saw palmetto obsahuje látky, které redukují zánět. Kvůli tomu se poměrně běžně přidává do doplňků stravy pro muže, kteří mají problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou.

Kopřiva dvoudomá

I obyčejná kopřiva dvoudomá by vám mohla s častějším nočním močením snadno pomoci. Opět totiž obsahuje protizánětlivé látky a antioxidanty. Dobrých výsledků se při jejím podávání docílí, pokud se kombinuje se saw palmettem.

Slivoň africká

Jak už název napovídá, slivoň africká pochází z Afriky. Stejně jako předchozí bylinky obsahuje látky s protizánětlivým účinkem. Z nich pak může ponejvíce těžit mužské močové ústrojí.

Co dalšího můžete vyzkoušet?

Na seznamu máme i mnoho dalších zajímavých látek. Jediný důvod, proč je nezahrnujeme do předchozího výčtu je ten, že bychom je primárně neklasifikovali jako bylinky.

Lykopen

Možná jste o něm už někdy slyšeli, protože ve své podstatě jde o červené barvivo, které se nachází v některém ovoci a zelenině. Mezi jeho hlavní zdroje patří rajčata a výrobky z nich. Z toho důvodu by si je měli muži ve středním věku (a starší) dopřávat o něco častěji.

Mezi další zdroje lykopenu patří papája, růžový grep, vodní meloun, mrkev, červená paprika a červené zelí.

Zelený čaj

I o zeleném čaji se ve společnosti celkem hodně mluví, protože se spojuje s dlouhověkostí lidí, kteří žijí v Asii. (A kteří ho obvykle pijí po litrech.) Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které bojují proti volným radikálům. Dále by měl podporovat hubnutí. Není tedy důvod, proč byste si neměli právě teď uvařit alespoň jeden šálek.

Zinek

Zinek je hodně důležitý pro mužské reprodukční zdraví. Pokud máte zinku v těle málo (což se s postupujícím věkem obvykle děje), může se zvýšit riziko, že budete mít problémy se zdravím prostaty.

Samozřejmě, z tohoto článku si můžete vzít informaci o tom, které bylinky a látky vám mohou na noční močení pomoci, takže si je půjdete obstarat po jednom. Mnohem lepším řešením je ale jejich komplexní užívání ve formě doplňků stravy pro muže. Kromě toho, že pro vás bude jejich užívání pohodlnější, se v jejich složení setkáte i s dalšími ingrediencemi, ke kterým nemusíte mít tak jednoduchý přístup.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/urination-excessive-at-night – Časté noční močení (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231 – Přírodní prostředky na zvětšenou prostatu (anglicky)

Napsat komentář