Nykturie aneb močení v noci: Jak se léčí?

Aktualizováno dne:

Nykturie je zdravotní problém, který způsobuje, že se v průběhu noci jednou (nebo víckrát) probudíte kvůli nutkavé potřebě jít močit. Toto puzení navíc není možné jen tak zaspat, ale musí se mu neprodleně vyhovět. Jaké jsou jeho příčiny? Existuje na něj nějaká léčba? A souvisí nějak nykturie a srdeční selhání?

Pokud večer holdujeme kávě, alkoholu nebo většímu množství tekutin, je naprosto pochopitelné, že se v průběhu noci probudíme s potřebou jít si odskočit. Někteří lidé ale nevedou nezdravý (nebo alespoň neuvážený) životní styl, ale i přesto je nykturie v nějaké fázi jejich života postihne. 

Patří mezi její příčiny u mužů prostata? A co nykturie u žen?

Co je nykturie?

Jak už jsme to řekli hned na začátku, nykturie je stav, v jehož průběhu se v noci probudíte kvůli nutkavé potřebě jít močit. To není úplně normální, protože standardně se ve spánku tvoří menší množství (hodně koncentrované) moči, takže váš spánek by neměl být nijak narušen. Zajímavostí je, že noční močení se začalo za existující (a samostatný) problém považovat až v 90. letech minulého století.

Příčiny

Nykturie může vznikat z polyurie, což znamená, že dochází ke zvýšené produkci moči. Kromě zvýšeného příjmu tekutin může být za tímto jevem také cukrovka. Dále existuje nykturie při noční polyurii, což značí, že se v těle vytváří větší množství moči i během spánku, kdy by k něčemu takovému docházet správně nemělo. Jednou z příčin může být srdeční selhávání, chronická žilní nedostatečnost (což je problém především u žen), obstrukční spánková apnoe a podobně.

V neposlední řadě může být na vině i hyperaktivní močový měchýř (což je opět častěji problém žen) nebo nezhoubně zvětšená prostata, která je obvyklým problémem stárnoucích mužů.

Diagnostika

Pokud kvůli svému problému navštívíte lékaře, ten by se měl podrobněji zabývat vaší rodinnou anamnézou. Také se bude vyptávat na to, jaké užíváte léky a s čím konkrétně se léčíte.

Aby se dalo vyvodit, jestli opravdu chodíte na toaletu nějak častěji (a jaký je reálný objem moči), doporučuje se psaní deníku, do kterého budete uvádět objem vypitých tekutin a počet návštěv toalety. Také se hodí zaznamenat čas, kdy chodíte spát a v kolik hodin jste se v průběhu noci probudili. V případě potřeby se pak provedou dodatečná vyšetření.

Jak se léčí?

Nykturie se léčí ve chvíli, kdy pacienta významně obtěžuje, nebo ji způsobily nějaké vážnější potíže. (Kromě chronické únavy může zvyšovat riziko pádu a srdečního selhání a snižovat celkovou kvalitu života.) Způsob léčby lékař vybírá v závislosti na tom, co tento problém vyvolalo.

Přírodní léčba

Přírodní léčba nykturie pro vás může připadat v úvahu ve chvíli, kdy vás trápí potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou, jež se považuje za normální příznak stárnutí mužského organismu. V takovém případě můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují bylinky, vitamíny a další látky, které podporují normální stav močových cest a reprodukčního ústrojí.

V jejich složení hledejte:

  • Vrbovku malokvětou
  • Lykopen
  • Kopřivu dvoudomou
  • Zinek

A mnoho dalších látek.

Co se týče péče o močové cesty, prostatě prospívá i přiměřená pohybová aktivita, které se budete věnovat většinu dní v týdnu. Vyhovovat by vám mohla i redukce hmotnosti, ke které se lze dopracovat i změnou jídelníčku. (Který by měl obsahovat méně alkoholu a tučných jídel a více čerstvé vody a zeleniny.)

V neposlední řadě pomáhá jít močit ve chvíli, kdy cítíte potřebu. Při vyprazdňování ale nijak nespěchejte. Raději chvilku počkejte a zkuste to znovu, protože kvůli zúžení močové trubice mohl v močovém měchýři zůstat zbytek moči, kvůli kterému vás brzy znovu přepadne úporné nutkání.

Zkusit můžete i omezení kávy a alkoholu. Co se týče objemu vypitých tekutin, raději si je dopřávejte postupně a po menších doušcích.

Řešili jste někdy potíže s nykturií?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nykturie – Nykturie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Nykturie – Nykturie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Srdeční_selhání_(interna) – Srdeční selhání – interna (česky)

Napsat komentář