Brusinky a jejich účinky na močové cesty

Aktualizováno dne:

Trápí vás infekce močových cest, kterou doprovází pálení a řezání? Pokud ano, ne vždy musí přijít na řadu antibiotika. Při mírnějších obtížích vám může lékař doporučit konzumaci brusinek a doplňků stravy s jejich obsahem. Co můžete od tohoto postupu čekat?

Brusinky jsou výrazně červené bobule, které se dají občas natrhat v lese. Mají řezavě ostrou a silně nakyslou chuť, takže ne každý je zvládne konzumovat samotné. Není ale vhodné se jim vyhýbat, protože při umírněné konzumaci (jejíž důvody vám objasníme níže) mohou mít pozitivní vliv na zdraví vašeho močového ústrojí.

Co byste tedy měli o brusinkách vědět?

Něco málo o brusinkách

Jak už bylo řečeno, brusinky jsou bobulovité ovoce, které má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. V tom se brusinky podobají dalším lesním plodům, mezi které patří ostružiny, jahody a maliny.

Asi nejznámější druhy brusinek jsou americké brusinky a kanadské brusinky. Podle preferencí se dají brusinky pít jako džus, sušit či užívat ve formě doplňků stravy, které se nejčastěji zaměřují na normální stav močového ústrojí.

brusinky na močové cesty
Brusinky jsou bobulovité ovoce, které má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.

Výživové hodnoty

Brusinky v sobě mají až 90 % vody. Obsahují i malé množství bílkovin, hodně vlákniny a sacharidů.

Dále v nich najdeme:

  • Vitamín C
  • Vitamín E
  • Mangan
  • Meď
  • Vitamín K1

To ale ještě není všechno. Brusinky jsou mimo jiné zdrojem quercetinu, kterému se připisují antioxidační účinky. Dále v brusinkách objevíme myricetin a peonidin.

Brusinky na močové cesty

Jelikož se brusinky obecně doporučují na podporu fungování močového systému, je dobré vědět proč.

Brusinky mají v tomto ohledu zajímavou schopnost. Díky obsaženým látkám dovedou zabránit tomu, aby se nežádoucí mikroorganismy uchytily v močových cestách. Díky tomu by měly zmírňovat, a případně také předcházet, močovým infekcím.

Z pravidelné konzumace brusinek mohou v tomto ohledu těžit ženy, které trpí na infekce močových cest o dost častěji než muži. (Což je dáno jejich rozdílnou anatomií, která jim nadělila kratší močovou trubici.) Pozitiva mohou v tomto ohledu pocítit i ženy, které mají opakované záněty močových cest. A pak také děti.

brusinky na močové cesty

Riziko: Močové kameny

Výše jsme se zmiňovali o tom, že zvýšená konzumace brusinek může mít na lidské tělo negativní dopady. 

I když jsou brusinky (v obvyklém množství) u lidí dobře snášené, jejich zvýšený příjem může vést k podráždění žaludku a průjmu. Největším strašákem jsou ale močové kameny, jejichž vznik mohou brusinky podpořit. Zvlášť u lidí, kteří mají k močovým kamenům vrozené predispozice.

Jak je konzumovat?

Sušené brusinky se nejlépe hodí do pečení a do snídaňových ovesných kaší. Vyzkoušet můžete i brusinkovou šťávu. (Dávejte ale pozor na cukr.) Velmi oblíbená je i brusinková marmeláda a užívání doplňků stravy s brusinkami na močové cesty.

Jsou ale všechny tyto formy konzumace brusinek stejně efektivní?

Ne tak úplně. Například se ukazuje, že při léčbě a prevenci infekcí močových cest není tak efektivní brusinkový džus. Nejlépe z toho navíc vycházejí doplňky stravy, ve kterých je optimální koncentrace účinných látek.

Zkoušeli jste někdy brusinky na potíže s močovými cestami? Pokud ano, měly nějaký efekt?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries – Vše o brusinkách (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/182306 – Brusinky na močové cesty (anglicky)

Napsat komentář