Inkontinence moči: Kegelovy cviky nejsou jediným řešením

Aktualizováno dne:

Kdo se zajímá o zdraví močového ústrojí, ten ví, že existuje stresová inkontinence, která se projevuje při smíchu, kašli a dalších tělesných projevech, které působí zvýšený nápor na svaly pánevního dna. Existuje ale i urgentní inkontinence, která je doprovodným projevem hyperaktivního močového měchýře. Co když je únik moči i vaším problémem? Lze ho nějak efektivně řešit?

Úniky moči bývají nepříjemné, protože jsou vidět i cítit. Mnoho lidí z těchto důvodů motivují k tomu, aby se vzdali svého společenského života, v průběhu kterého by jim mohl únik moči způsobovat potíže. (Pravděpodobně nikdo nestojí o veřejnou nehodu, že?)

Kromě výše zmíněných důvodů málokdo ví, že inkontinence může vzniknout i po operaci, zvlášť, pokud šlo o nějaký zákrok v pánevní oblasti, který mohl narušit normální fungování svalů, které nám pomáhají ovládat močový měchýř.

Níže se podíváme na to, kde se dá udělat vyšetření inkontinence a jestli vložky na inkontinenci můžete doplnit i o nějaké další tipy.

Urologie

O zdraví močového traktu se stará urolog, který je zároveň specialistou na mužské reprodukční zdraví. Z toho důvodu je vhodné, abyste při příznacích inkontinence zamířili do jeho ordinace a nechali jste se trochu důkladněji vyšetřit. (Určitě vám nemusíme říkat, že naprostou samozřejmostí by pro vás měly být pravidelné preventivní prohlídky.)

Pokud není situace vážná, lékař vám může doporučit nejrůznější inkontinenční pomůcky. Kromě již zmíněných vložek se začíná dostávat na trh i speciální inkontinenční prádlo, které nepropustí tekutinu na oděv i při větším úniku moči. (Donedávna bylo takové prádlo dostupné jen pro ženy, částečně i z důvodu toho, že pro ně již existují i menstruační kalhotky. V současné době se však sortiment rozšířil i o produkty pro muže.) V horších případech může připadat v úvahu léčba laserem, při které laserový paprsek podporuje vznik nové kolagenové tkáně, a tím pádem dochází k podpoře močového měchýře.

Kegelovy cviky

I když vám možná v koupelně stojí čistící pěna na inkontinenci, vedle které leží pánské spodní prádlo pro inkontinenci, není to to jediné, s čím můžete pracovat. Dalším tipem, který můžete vyzkoušet, jsou Kegelovy cviky, které pomáhají procvičovat a posilovat svaly pánevního dna. Jak už bylo řečeno, ty jsou velmi důležité, protože pokud jsou silné, nemělo by docházet k samovolnému úniku moči. (Nebo minimálně ne v takové míře.)

Myslete však na to, že aby byly Kegelovy cviky opravdu účinné, měly by se provádět každý den, a to klidně i několikrát. (Třeba ráno i večer.) Výsledky navíc neuvidíte hned, ale nejdříve za několik týdnů. Pokud ale máte silnou vůli a jste důslední, určitě se hodí je vyzkoušet.

Úprava jídelníčku

I když to hodně lidí netuší, na únik moči může mít vliv i náš každodenní jídelníček. Někteří muži uvádějí, že potíže zhoršuje například pálivé, nebo kyselé jídlo. Dále se doporučuje omezit přísun čokolády a slazených pokrmů a nápojů. Je ale docela možné, že zjistíte, že vaše potíže zhoršuje něco jiného, protože spouštěč je u každého muže velmi individuální. Jakmile na něj ale přijdete, měli byste se mu ve svém vlastním zájmu vyhýbat.

Trénování močového měchýře

I když to může být pro mnohé dost těžké, doporučuje se i vědomé trénování močového měchýře. Začněte tak, že budete chodit močit každou půl hodinu. Pokud se vám tedy chce jít močit už po dvaceti, zkuste to alespoň deset minut vydržet. (Jít byste měli i v případě, že se vám zrovna nechce.) Jak se do toho trochu dostanete, v průběhu týdnů začněte prodlužovat časový interval návštěv toalety. Nakonec byste měli být schopni vydržet cca 3-4 hodiny. Některé zdroje uvádějí, že díky tomu se může dokonce snížit nutkání jít si akutně odskočit.

Bylinky

V neposlední řadě můžete vyzkoušet bylinné doplňky stravy na podporu mužského močového ústrojí, které obsahují saw palmetto, slivoň africkou, vrbovku malokvětou a kopřivu. Výhodou těchto doplňků stravy je kromě jiného i to, že obsahují i vitamíny a antioxidanty (například lykopen), které se taktéž spojují s podporou normálního stavu mužského močového traktu.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/male-incontinence – Mužská inkontinence (anglicky)

https://www.health.com/condition/incontinence/12-natural-remedies-for-incontinence – 12 přírodních tipů na inkontinenci (anglicky)

https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/ss/slideshow-male-incontinence – Mužská inkontinence (anglicky)

 

Napsat komentář