Serenoa plazivá (Saw palmetto): Kdy má účinky na prostatu?

Muži musí s vyšším věkem čelit mnoha problémům, které v minulosti neznali. Patří mezi ně například problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou, která jim způsobuje potíže s močením. Pokud není situace vážná, prostata se nijak konkrétně neléčí. Mohla by vám s utlumením tohoto problému pomoci serenoa plazivá?

Muži nejsou zvyklí se starat o své tělo tak, jak to dělají ženy. Částečně i kvůli tomu, že většinu mužů dlouhou dobu nic konkrétního netrápí. Pak, když to přijde, pak mají tendenci zametat své problémy pod koberec a tvářit se, že se nic neděje.

To je chyba, protože tento přístup jen prodlužuje pocit nepohodlí, který může zvětšená prostata způsobovat. 

Jak tedy postupovat správně? A kde přesně má saw palmetto v této věci své místo?

Problémy s prostatou

Serenoa plazivá (Saw palmetto): Kdy má účinky na prostatu?

Problémy s prostatou sice netrápí všechny muže bez rozdílu. Na druhou stranu, přerušované močení způsobuje potíže mnoha zralým mužům, takže není vhodné tento problém ignorovat a tvářit se, že se nic závažného neděje.

Muži ve středním věku mohou zaznamenat:

 • Slabší proud moči
 • Častější nutkání jít se vymočit
 • Akutní nutkání jít močit
 • Bolest při močení
 • Krev v moči
 • Noční močení

Pokud zjistíte, že chodíte v průběhu noci častěji močit, můžete vyzkoušet užívání doplňku stravy s obsahem saw palmetta. Tyto doplňky stravy pro muže mnohdy obsahují i jiné bylinky na prostatu, močové a reprodukční ústrojí.

Pokud tyto problémy neodezní, nebo se dokonce zhoršují (například objevíte, že máte krev v moči) další kroky by vás měly zavést do ordinace vašeho urologa, který provede důkladnou zdravotní prohlídku. Samozřejmě, nezhoubně zvětšená prostata vás pravděpodobně nezabije, myslete ale na to, že podobnými příznaky se projevuje i rakovina prostaty. Pro svůj vlastní klid si tedy nechte udělat profesionální diagnostiku, v průběhu které zjistíte, co vám přesně je.

saw palmetto

Co je saw palmetto?

Když vám lékař řekne, že je s vámi všechno v pořádku a za vašimi problémy stojí opravdu jen nezhoubně zvětšená prostata, můžete vyzkoušet serenou plazivou (té se také říká serenoa repens).

Kdybyste ji hledali v přírodě, museli byste se vydat na Floridu. Tam roste speciální druh zakrslé palmy, která se používá k dekoračním účelům. Právě tato palma se používá i při řešení problémů s prostatou.

Serenoa plazivá a prostata

Ačkoliv toho o serenoe plazivé ještě hodně nevíme, zdá se, že redukuje tvorbu enzymu, který má negativní vliv na normální stav prostaty. To s sebou přináší naději, že by mohla být na problémy se zvětšenou prostatou doporučována častěji.

Kromě jiného, saw palmetto se často používá i při:

 • Padání vlasů
 • Zvýšení chuti na sex
 • Bolesti v podbřišku
 • Problémech s močovými cestami
 • Menším počtu spermií

Zkoušeli jste někdy saw palmetto na prostatu? Pokud ano, zaznamenali jste nějaký pozitivní rozdíl?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Serenoa_plazivá – Serenoa plazivá (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321911 – Funguje saw palmetto na prostatu? (anglicky)

Napsat komentář