Co znamená tmavá moč? Podívejte se na tyto příčiny

Aktualizováno dne:

Tmavá moč a bolest v podbřišku bývá poměrně jasným ukazatelem toho, že s vašimi močovými cestami něco není tak úplně v pořádku. Varovným znamením by také měla být tmavá moč u dětí či tmavá moč v těhotenství, protože právě v těchto případech hrozí velké riziko komplikací, které by mohly mít dalekosáhlé následky. Co znamená tmavá moč? A dá se tento problém nějak léčit?

Kvůli čemu vás může v toaletní míse překvapit výrazně žlutá moč, o tom jsme už jsme si v minulosti něco málo řekli. Také tmavá a kalná moč je jedním ze známých příznaků, protože jde celkem běžně o jeden z projevů infekce močových cest. Co když vás ale z nějakého důvodu překvapí výrazněji tmavá moč v různých barevných odstínech? Je to normální? A pokud ne, co by tento tělesný projev mohl přesně znamenat?

Jelikož nikdy není pozdě naučit se něco nového, na tento problém se společně zaměříme níže.

Co je tmavá moč?

V některých případech není nutné se tmavé moči bát, protože může souviset s nějakou nedávnou dietní volbou. Někdy spolu úzce souvisí i tmavá moč a léky, protože v některých případech může jít o jejich vedlejší účinek. Určitě ale tento problém nepodceňujte, protože může poukazovat na nějaký výraznější zdravotní problém, se kterým si ne vždy dokážete poradit svépomocí doma.

Tmavá moč navíc může mít širší spektrum odstínů, takže nemusí být pouze nahnědlá či tmavě žlutá.

Přečtěte si: Co znamená cukr v moči?

Projevy tmavé moči

První, co vás při řešení tmavé moči nejspíš upoutá, je její neobvyklý odstín, který zvláštně zbarví obsah toaletní mísy.

Setkat se lze například s:

  • Tmavě hnědou
  • Mléčnou a zakalenou
  • Růžovou, červenou a světle hnědou
  • Tmavě žlutou a oranžovou
  • Zelenou či modrou

V některých případech už nemusíte zaznamenat žádné další příznaky. Celkem často se ale může objevit například pálení močové trubice, bolest v podbřišku a zádech, teplota, slabost a únava, nevolnost atd.

Přečtěte si: Bylinky na hyperaktivní močový měchýř

Jaké jsou příčiny?

Tmavá moč u žen může mít často celkem jednoduché vysvětlení. Její barva se může změnit hlavně ve dnech menstruace. I když krev i moč vychází z jiného místa, může dojít k současnému uvolnění, což má pak za následek změnu barvy moči v toaletní míse.

Poněkud překvapivě může barvu moči změnit i užívání některých projímadel a přípravků s obsahem beta-karotenu. Mezi neškodné vysvětlení patří i konzumace některých hodně barevných potravin. Patří k nim například červená řepa. Pokud tedy detekujete tmavou moč u dětí a vzpomenete si na to, že potomek jedl nakládanou řepu, pak je vše v naprostém pořádku a nemusíte se zbytečně stresovat. Dále může barvu moči přechodně změnit i konzumace ostružin.

Na vině pak může být i:

  • Dehydratace
  • Jaterní cirhóza
  • Úraz močového ústrojí
  • Rakovina v močových cestách
  • Bilirubin

Co se týče léčiv, na barvu moči může mít vliv třeba Warfarin na ředění krve, lék na tuberkulózu, léky na malárii či doplňky stravy s obsahem železa.

V případě, že máte podezření, že by za vaším problémem mohlo být něco vážného, případně tento jev přisuzujete lékům, které berete, neprodleně se spojte se svým ošetřujícím lékařem, který vám doporučí další vhodné kroky.

Co s tím?

Každá z výše uvedených příčin vyžaduje trochu jiný přístup. Na zánět močových cest vám může lékař předepsat antibiotika, zvlášť, pokud za něj může bakteriální infekce. Také ale může pomoci změna jídelníčku či zlepšení pitného režimu, jehož základním stavebním kamenem by měla být čistá voda. V případě, že má lékař podezření na nějaký vážnější problém, vás pak může poslat na dodatečná vyšetření, která vaši diagnózu upřesní.

Měli jste někdy potíže s tmavou močí? Pokud ano, co bylo její příčinou?

Napsat komentář