Trápí vás kalná moč? Dehydratace nemusí být jedinou příčinou

Aktualizováno dne:

Kalná zapáchající moč není úplně normální, z toho důvodu jí musíme věnovat zvýšenou pozornost. Kalná moč v těhotenství může signalizovat infekci močových cest, objevit se ale může i bílkovina v moči, gynekologický výtok a mnoho dalších problémů. Co to může znamenat? A existuje nějaký způsob léčby?

Moč dovede poměrně spolehlivě indikovat, v jakém stavu se organismus nachází. Ne náhodou lékaři při preventivních vyšetřeních požadují ranní vzorek, který se vyznačuje zvýšenou koncentrací látek.

Neprůhledná moč obvykle znamená, že máte nějaký problém, který je třeba začít řešit. Speciálně kalná moč u dětí může naznačovat, že se potýkají s nějakou vážnější chorobou, která by se neměla podcenit.

Abyste byli trochu moudřejší, vše podstatné, co se týká tohoto tématu, vám nabídneme níže.

Příčiny kalné moči

Jak všichni správně tušíte, na vině může být infekce močových cest. K té může dojít ve chvíli, kdy se bakterie a další patogeny dostanou do močové trubice, kde začnou dělat neplechu. Infekce se pak může rozšířit do močového měchýře, a v krajním případě i do ledvin. U mužů pak hraje velkou roli zvětšená prostata. Pokud totiž nedochází k normálnímu vyprázdnění močového měchýře, může to opět nahrávat zánětům močových cest.

Vzhledem k tomu, že ženy mají kratší močovou trubici a v průběhu těhotenství mají oslabenou imunitu (což je dáno do velké míry tím, že imunitní systém by mohl vyhodnotit plod jako hrozbu, proti které je třeba zasáhnout), nezvyklé kromě infekcí močových cest nebývají ani vaginální kvasinkové infekce, které může doprovázet výtok a podobně.

Mezi další viníky kalné moči patří:

  • Dehydratace organismu
  • Močové kameny
  • Onemocnění ledvin
  • Pohlavně přenosná choroba
  • Cukrovka
  • Těhotenství
  • Jídelníček

V ideálním případě by měl každý člověk v průběhu dne přijmout alespoň 2,5 až 3 litry vody. Na druhou stranu, počítejte s tím, že vodu obsahují i polévky, ovoce a zelenina a další, takže její objem v tekuté formě se může člověk od člověka lišit. Zvýšenou potřebu tekutin také mívají fyzicky hodně aktivní jedinci a lidé, kteří se pohybují v prostředí s vysokými teplotami. (Z toho důvodu toho můžeme přes léto přirozeně vypít víc než v zimě.) Bílkovina v moči může znamenat, že jste dlouhodobě ve stresu a málo pijete. Také ale může jít o problém s vysokým tlakem a o onemocnění ledvin.

Jaká jídla ovlivňují moč?

Jak jsme se zmínili výše, na vzhled moči může mít vliv i naše dieta. Z toho důvodu se podíváme na jídla a nápoje, které ji mohou ovlivnit ze všech nejvíce.

V první řadě na moč mohou mít vliv mléčné produkty. Dále můžeme zmínit zvýšenou konzumaci masa, mořské plody, sladké potraviny a nápoje, slaná jídla a alkohol. Co se týče její barvy, za růžovou močí může být obliba červené řepy, která má tendenci hodně barvit.

Jak to řešit?

Každý typ problému se zakalenou a tmavou močí může mít jiné řešení. Například na infekce močových cest se mohou předepisovat antibiotika (za předpokladu, že je problém bakteriálního původu) a doplňky stravy s obsahem klikvy velkoplodé a dalších bylinek na močové cesty.

I na problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou se doporučují volně prodejné doplňky stravy pro muže, které obsahují bylinky, jež se spojují s podporou její normální funkce. Kromě snazšího vyprazdňování vám mohou nabídnout i méně časté nutkání jít močit.

Co se týče pohlavně přenosných chorob, některé z nich se opět dají léčit antibiotiky. Do úplného vyřešení problému je ale důležitá sexuální abstinence. Lékař navíc bude vyžadovat, abyste poslali na testy i své sexuální partnery.

Dále vám určitě neuškodí, když se pokusíte snížit stresovou zátěž, najedete na zdravější jídelníček, který by měl obsahovat méně soli, alkoholu a cukru, a začnete pít dostatečné množství tekutin. Nápomocné může být i správné utírání na toaletě po vykonání malé potřeby (speciálně u žen), nošení prodyšného spodního prádla a podobně.

V neposlední řadě také nezapomeňte pravidelně kontrolovat svůj zdravotní stav v rámci preventivních prohlídek, protože díky nim můžete odhalit přidružené nemoci, mezi které patří hypertenze a diabetes, které mohou mít na vaše močové ústrojí a vlastnosti moči taktéž nemalý vliv.

Měli jste někdy potíže s tmavou a zakalenou močí? Pokud ano, co tento jev ve vašem případě způsobilo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/cloudy-urine – Příčiny zakalené moči u mužů a žen (anglicky)

https://www.healthline.com/health/dark-urine – Vše o tmavé moči (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-cause-cloudy-urine – 7 jídel a nápojů, které mohou způsobit kalnou moč (anglicky)

 

Napsat komentář