Zánět močových cest: Kdy odezní, jak se léčí a co pomůže doma?

Infekce močových cest si příliš nevybírá. Ačkoliv častěji postihuje ženy, nevyhnou se jí ani muži. Jak se pozná akutní zánět močových cest? A dá se infekce močového ústrojí nějak vyléčit i doma?

Močové cesty jsou náchylné k různým infekcím. Kvůli rozdílné anatomii však na infekce močových cest trpí hlavně ženy, které mají kratší močovou trubici. Kvůli tomu je pro bakterie a další patogeny jednodušší dostat se dovnitř a způsobovat problémy.

I když jde v populaci o poměrně častý zdravotní problém, jeho ignorací si můžete přivodit chronický zánět močových cest, který se vám bude periodicky vracet. Infekce se může navíc posouvat do horních pater močového traktu, kde jsou ledviny. (A takový zánět ledvin opravdu není nic příjemného.) Muži si navíc koledují o zánět prostaty.

Co byste tedy měli o infekci močového ústrojí vědět?

zánět močových cest

Příčiny a příznaky

Močový trakt je velice citlivý. Zánětem může reagovat na to, že nejste schopni kvalitně vyprázdnit močový měchýř. (Což je problém hlavně u mužů, kteří mají potíže s prostatou.) Zánět může být způsobený i podrážděním, za kterým mohou být bakterie a další patogeny.

Mezi rizikové faktory, které vás předurčují k častějším zánětům, patří vyšší věk, dlouhý pobyt na lůžku (například po operaci), historie zánětu močových cest v minulosti, cukrovka, těhotenství a oslabený imunitní systém. Dodatečně může způsobovat problém sex s kondomem, spermicid i samotný sex. (Hlavně u žen.)

Příznaky zánětu močových cest zahrnují:

  • Pálení při močení
  • Častější nutkání močit
  • Krev v moči
  • Kalnou moč
  • Změnu barvy moči
  • Zápach moči
  • Bolest v podbřišku u žen
  • Bolest okolo análního otvoru u mužů

5 tipů, jak zabránit vzniku zánětu močových cest

Nejlepší problém je ten, který nikdy nevznikne. Proto se podíváme na to, jakým chováním můžete snížit riziko, že zánětem močových cest onemocníte. V první řadě je potřeba pít dostatečné množství tekutin. Pointa spočívá v tom, že pravidelné močení dovede celkem účinně vyplavovat patogeny z močové trubice.

Ženy, které mají močovou trubici od přírody kratší, by se měly na toaletě utírat zepředu dozadu. Díky tomu by se neměly dostat bakterie z oblasti análního otvoru blízko k močové trubici. Před stykem byste se měli oba umýt a po styku byste si měli oba odskočit na malou. Zkuste se také zamyslet nad změnou hygienických potřeb, které by vás mohly dráždit. A také se zamyslete nad změnou ochrany proti početí.

zánět močových cest

Za jak dlouho odezní?

Léčba zánětu močových cest závisí na tom, kde přesně se zánět nachází, co ho způsobilo a jak silný je váš imunitní systém. V tomto ohledu neexistuje žádný konkrétní údaj, ze kterého by se dalo vycházet.

Jak ho léčit

Nejspolehlivěji zánět močových cest vyléčíte, když půjdete k lékaři a necháte ho zjistit, čím byl zánět močových cest způsoben. Lékař má mnohem větší manévrovací prostor při předepisování účinné medikace.

zánět močových cest

Domácí léčba

Samozřejmě, zánět močových cest se můžete pokusit zvládnout doma. Je ale potřeba dodat, že domácí prostředky nemusí na urputnou infekci vždycky stačit. Pokud tedy zjistíte, že se váš stav zhoršuje, okamžitě se spojte s vaším lékařem.

Mezi domácí prostředky léčby patří zvýšení příjmu tekutinpravidelné močení, užívání doplňků stravy s obsahem brusinek, konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C a konzumace probiotických potravin, nápojů a doplňků stravy. Také noste teplé ponožky.

zánět močových cest

Kdy jít k lékaři

Že domácí léčba selhává zjistíte tak, že se vám chce ještě více močit. Varovným příznakem je také pálení a bolest v průběhu močení, horečka, kterou doprovází křeče v podbřišku a v zádech a krev v moči.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/urinary-tract-infection-adults – Vše o infekci močových cest (anglicky)

https://www.webmd.com/women/guide/avoid-uti – Prevence zánětu močových cest (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322411 – Domácí léčba zánětu močových cest (anglicky)

Napsat komentář