4 bylinky na hyperaktivní močový měchýř

Aktualizováno dne:

Zdravý člověk by měl chodit močit během dvaceti čtyř hodin asi osmkrát. Ne vždy se ale do této normy vejdeme. Spíš, než že bychom chodili na toaletu příliš málo se stává, že se nám chce močit každých deset minut. Kromě toho, že za tímto jevem může být nadměrné popíjení nápojů, se za ním může schovávat problém s hyperaktivním močovým měchýřem.

Hyperaktivní močový měchýř dovede nejednoho z nás pořádně potrápit. Kromě toho, že musíme každou chvilku vyhledávat toaletu, se musíme poprat s tím, jak se na nás kvůli tomuto problému dívá okolí. Také můžete mít strach z cestování na delší vzdálenosti, protože vás může děsit představa, že si nebudete moci v klidu odskočit.

Co byste ale určitě neměli dělat je to, že se s tímto problémem smíříte. V opačném případě se stanete otrokem svých vyprazdňovacích návyků, které vám budou ničit život.

Co s tím?

Bylinky na hyperaktivní močový měchýř

Přeslička rolní

Přeslička rolní dovede s močovým ústrojím skoro divy. Někteří lidé ji používají při problémech s močovou inkontinencí, na močové kameny a na infekce močových cest. Co se týče močového měchýře, někdy se uvádí, že má dobrý vliv na jeho zklidnění.

Saw palmetto

Možná si myslíte, že tahle zakrslá palma, která roste hlavně na Floridě, nedovede nic jiného, než okrašlovat prostor soukromých pozemků. Opak je ale pravdou. Saw palmetto se často používá do doplňků stravy pro muže, kteří mají problémy s prostatou. Ve skutečnosti tedy nemusíte trpět hyperaktivním močovým měchýřem, ale zvětšená prostata může znemožňovat jeho kvalitní vyprázdnění. Kvůli tomu se pak logicky rychleji naplní.

Kapsaicin

Kapsaicin je látka, která se nachází v pálivých papričkách. Kromě toho, že v někom může pálení vyvolat pocit štěstí, se uvádí, že kapsaicin může pomoci redukovat četnost návštěv toalety. Také se spojuje s pozitivním vlivem na inkontinenci. Na druhou stranu, pokud si ho budete dopřávat příliš, může to paradoxně přispět k tomu, že budete mít podrážděný močový měchýř.

Buchu

Jde o africkou bylinku, která se používá v medicíně už od 17. století. Nejběžněji se používala na léčbu kašle, na choroby ledvin a právě i na hyperaktivní močový měchýř.

Co dalšího zkusit?

Dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy na močové cesty se hodí podpořit i dalšími kroky, které vám mohou přinést prakticky okamžitou úlevu.

Zkuste:

  • Pít trochu méně tekutin (někdy je na vině to, že pijete přes den příliš mnoho vody)
  • Pít méně močopudných nápojů (mezi které patří i káva)
  • Hlídat, abyste během krátké chvíle nevypili příliš mnoho tekutin (je lepší pít postupně po menších doušcích)
  • Být méně ve stresu
  • Jíst potraviny, které mohou mít dobrý vliv na vaše zdraví (dýňová semínka…)
  • Předcházet zácpě (plná střeva mohou působit tlak na močový měchýř, kvůli čemuž musíte chodit na toaletu častěji než normálně)
  • Přestat pít cca 2-3 hodiny před spaním (popíjení něčeho po menších doušcích samozřejmě nevadí)

V případě, že se váš problém i přes tato opatření nezlepšuje, nebo si všimnete nějakých přidružených komplikací, které jste dřív nezaregistrovali (krev v moči, ostrá bolest a podobně) nejlepším řešením je návštěva odborníka, který vás důkladně prohlédne a stanoví vám správnou diagnózu.

V mnoha případech však užívání bylinek a změna životosprávy postačuje k tomu, aby se váš hyperaktivní močový měchýř konečně uklidnil.

Také vám bylinky na hyperaktivní močový měchýř už pomohly?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/herbs-overactive-bladder – Bylinky na hyperaktivní močový měchýř (anglicky)

https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/features/herbal-remedies-overactive-bladder – Hyperaktivní močový měchýř a bylinky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/home-remedies – Přírodní úlevové prostředky na hyperaktivní močový měchýř (anglicky)

Napsat komentář