Červená moč: Hrozí nebezpečí? Toto mohou být hlavní příčiny!

Aktualizováno dne:

Červená moč v toaletní míse rozhodně nevěstí nic dobrého. A to dokonce ani růžová moč, kterou mohou někteří považovat za méně vážnou. Proč je tato barva moči tak alarmující? A co za ní může být?

Opakujeme to stále dokola, ale řekneme to i dnes. Normální je žlutá moč, která může být světlá až jantarová. Někdy se může objevit i neonově žlutá, za kterou mohou být třeba vitamíny skupiny B. Nežádoucí je naopak bílá moč, která poukazuje nejčastěji na to, že během dne pijeme příliš mnoho tekutin. To pak může vyústit například v poškození ledvin nebo ve ztrátu elektrolytů.

Barva moči toho ale může na vás prozradit ještě mnohem více. Například za zelenou mohou nejrůznější barviva. A nemusíme ani chodit nikam daleko. Tento problém se může objevit třeba po zvýšené konzumaci zeleného piva.

Proč se ale právě v souvislosti s červenou močí hovoří o tom, že je třeba zpozornět?

Červená a růžová moč

červená a růžová moč

Červená a růžová moč nemusí vždy znamenat vážný zdravotní problém. Může jít ale například o projev krve v moči (hematurie). A to už vážné je.

Mezi zdravotní problémy, které mohou způsobit krev v moči, patří zvětšená prostata, ledvinové kameny a cysty. Krev v moči mohou způsobovat i některé druhy rakoviny. Toto krvácení může způsobit také náročné cvičení, jako je například běh na dlouhé vzdálenosti.

Dále může jít o vedlejší účinek léků, které vám předepsal lékař. Mezi možné podezřelé mohou patřit třeba léky na léčbu tuberkulózy. Případně se tak může projevit i příjem projímadel, která obsahují sennu.

A co jídlo?

Abychom vás hned neděsili těmi nejčernějšími scénáři, je nutno dodat, že za růžovou a načervenalou močí mohou být i některá přidaná nebo přírodní barviva. Ta mohou být třeba součástí cukrovinek, nápojů a podobně. Případně se tak může krátkodobě projevit zvýšená konzumace barvivé potraviny (existuje například beeturia).

Mezi hlavní viníky v tomto smyslu patří hlavně:

  • Červená řepa
  • Rebarbora
  • Ostružiny

Jak se zachovat?

Při vyhodnocování toho, zda je červená/růžová moč ve vašem případě ještě normální, je třeba přihlédnout k různým faktorům. Snažte si například vzpomenout, zda jste v posledních několika hodinách nejedli ve větším množství něco, co by mohlo barvit. Pokud ano, tento zvláštní jev by se měl v dohledné době samovolně ztratit.

Pokud vnímáte pálení při čůrání, pak může jít o projev infekce močových cest, kterou by měl vyšetřit lékař. Vydat byste se k němu měli i v případě, že vás trápí kolika (může se vylučovat močový kámen), krev v moči máte dlouhodobě a její množství se třeba ještě zvyšuje, trápí vás bolestivá ejakulace (může jít o zánět prostaty) a podobně.

V takové situaci nemá význam se trápit. Lékař na základě diagnostiky stanoví příčinu vašeho problému a nasadí vám nejvhodnější způsob léčby, díky které se budete brzy zase cítit lépe.

Napsat komentář