Co znamená bílá, čirá moč? Známe 5 nejčastějších důvodů

Aktualizováno dne:

Je čirá moč žádoucí? Podle některých jedinců rozhodně ano, protože může jít o projev dobrého zásobení těla vodou. Co když vám ale povíme, že byste možná měli krapet ubrat, protože byste si mohli poškodit zdraví?

Za zcela normální a žádoucí se považuje žlutá moč, která může mít velmi světlý odstín se žlutavým nádechem. Znepokojovat by vás určitě neměla ani patrněji žlutá moč, která může být v některých výjimečných případech i neonově žlutá. (S tímto jevem často souvisí zvýšený přísun vitamínů skupiny B.)

Přečtěte si: Co může znamenat cukr v moči?

Normální barva moči

Barva moči se ale může lišit i v závislosti na tom, jestli jsme zdraví, co pijeme a jíme. A zrovna ani bílá a čirá moč nemusí být, k velkému překvapení, ideální.

5 hlavních důvodů bílé a bezbarvé moči

Cukrovka

Bílá a bezbarvá moč může souviset s onemocněním zvaným cukrovka. Během něj lidé obvykle pijí větší množství vody, která se pak musí nějak vyloučit. Tento stálý přísun tedy může způsobit, že evakuovaná tekutina nemá žádné zbarvení.

Mezi další projevy cukrovky patří:

  • Náhlý úbytek hmotnosti
  • Únava
  • Sladce vonící (až ovocný) dech
  • Zvýšená hladina krevního cukru

Nadbytek tekutin

Mezi další možné důvody, proč může moč postrádat barvu, patří nadměrný přísun tekutin. Stát se to může docela snadno, protože v dnešní době se láhev s vodou považuje nejen za módní doplněk, ale téměř i za naprostou nezbytnost. Pokud ale pijete větší množství vody na pravidelné bázi, nejen, že tím zatěžujete ledviny, ale v krajních případech může dojít až k otoku mozku, který může skončit i smrtí. Snažte se to tedy s přijatým množstvím vody během dne moc nepřehánět.

Příčiny bezbarvé a čiré moči

Diuretika

Lékař vám může za některých okolností předepsat diuretika. To jsou léky na odvodnění, takže po nich můžete častěji chodit na toaletu. Vypuštěná tekutina může v krajních případech taktéž postrádat viditelnou barvu.

Těhotenství

Některé ženy mohou mít bezbarvou a bílou moč v těhotenství. Například kvůli těhotenské cukrovce, která odezní po porodu. (Může ale zvyšovat riziko vzniku cukrovky typu 2 ve vzdáleném budoucnu, na to pozor.) Vzhledem k vážnosti situace je vhodné bezbarvou moč a další případné potíže preventivně řešit se svým ošetřujícím lékařem.

Problém s ledvinami

V neposlední řadě může být na vině i vážnější onemocnění ledvin. Z toho důvodu je vhodné s ošetřujícím lékařem probrat vyšetření u nefrologa, který může následně stanovit další vhodný postup.

Kdy navštívit lékaře?

Kdy navštívit lékaře kvůli bezbarvé moči

Jedním z varovných příznaků by měla být zapáchající moč, protože může poukazovat na právě probíhající infekci. Bílkovina v moči a leukocyty v moči ukáže obvykle až profesionální test v ordinaci, takže tyto dva parametry sledovat vyloženě nemusíte.

Zbystřit byste každopádně měli, pokud:

  • V průběhu dne vyloučíte více než 2 litry tekutiny
  • Pociťujete příznaky dehydratace
  • Jste zmatení
  • Vás déle než den bolí hlava

Co si z toho vzít?

Čirá moč a její význam: Někteří považují čirou moč za projev dostatečného pitného režimu, ale může poukazovat i na vážné zdravotní problémy

Normální barva moči: Žlutá a její odstíny od světlé po jantarovou, neonově žlutá moč může souviset se zvýšeným přísunem vitamínů skupiny B

Kdy navštívit lékaře: Je důležité sledovat varovné signály, jako je zápach moči, vyšší objem vyloučené tekutiny, dehydratace, zmatenost nebo přetrvávající bolest hlavy

Co může pomoci: Snížit přísun tekutin během dne, pokud pro jejich příjem v takovém množství nemáte opravdu dobrý důvod, hrozí otok mozku a smrt

Řešili jste někdy s lékařem bílou až bezbarvou moč? Co bylo příčinou?

Napsat komentář