Co prozradí barva moči: Záněty, těhotenství nebo cukrovku?

Aktualizováno dne:

Jaká je správná barva moči? Tak to je rozhodně dobrá otázka, protože zatímco někdo ji může mít téměř bezbarvou, u dalších je standardem světle žlutá moč. Vzhledem k tomu, že z její barvy, čirosti a vůně lze vypozorovat mnoho jevů, které souvisí se zdravotním stavem, podíváme se, co může znamenat vychýlení její barvy z obvyklého normálu.

Za normálních okolností je u lidí běžná žlutá moč, která je čirá a podezřele nepáchne. Jenže, o jakém odstínu žluté je konkrétně řeč? Někoho totiž může v určitých životních situacích vyděsit neonově žlutá barva moči, která nebývá považována za úplně obvyklou.

Přečtěte si: Co může znamenat cukr v moči?

Na barvu moči má vliv například to, co v průběhu dne pijeme a jíme. Zvlášť, pokud si ve větší míře dopřáváme něco, co obsahuje přidaná, nebo výraznější přírodní barviva. (Což může platit například o červené řepě.) Také na ni ale může mít dopad i naše životní a zdravotní situace. Barva moči v těhotenství může být například kvůli nutnosti příjmu většího přísunu tekutin tmavší, než jak tomu bylo normálně. A to rozhodně není vše, co můžeme z barvy moči a jejích dalších vlastností vyčíst.

Co tedy může jaká barva moči znamenat? 

Bezbarvá moč

Bezbarvá moč může být stejně problematická, jako tmavá moč. Především proto, že může poukazovat na to, že v průběhu dne pijete příliš mnoho tekutin, což následně zatěžuje organismus. Správně nastavený pitný režim je pro zdraví a fungování těla důležitý. Pokud však budete pít v průběhu dne trochu méně, v tomto případě to bude jedině ku prospěchu. Tělo totiž nebude nekontrolovatelně přicházet o elektrolyty.

V případě, že hodně vody v průběhu dne nepijete, ale i přesto bezbarvou moč máte, může jít o jeden z příznaků cirhózy jater nebo virové hepatitidy. Jde tedy o důvod, proč byste měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc lékaře.

Nažloutlá až jantarová moč

Pokud je moč nažloutlá až jantarová, považuje se to za normální jev. V případě, že získá neonově žlutý nádech, dost možná konzumujete větší množství vitamínů skupiny B.

Růžová nebo červená moč

Zde už jsou cítit vážnější problémy. Například to může znamenat, že máte krev v moči, která se může objevit například kvůli zánětu močových cest. Také ale může jít o jeden z doprovodných projevů zánětu prostaty nebo o jeden z projevů močových kamenů. Z méně vážných příčin pak jde vypíchnout přírodní barvivo, které obsahuje rebarbora, červená řepa nebo borůvky. Pokud jste některou z těchto potravin v poslední době jedli ve větším množství, není důvod se touto krátkodobou změnou znepokojovat.

Oranžová moč

Oranžová moč může být jedním z příznaků dehydratace, takže byste se měli zamyslet nad tím, jak v průběhu dne vypadá váš pitný režim. V případě, že máte oranžovou moč a světle zbarvenou stolici, může jít o jev spojený s problémy s játry či žlučovody/žlučníkem. Pak také může jít o žloutenku. Pokud tedy pijete normálně, ale tento jev se objeví, vyhledejte lékaře.

Přečtěte si: Co signalizuje kalná moč?

Modrá nebo zelená moč

Modrá nebo zelená moč většinou upoutá pozornost každého, u koho se objeví. Mezi racionální důvody tohoto jevu patří konzumace potravin a nápojů, které obsahují modrá a zelená barviva. (Napadá nás například zelené pivo před Velikonocemi.) Také může jít o pozůstatek speciálních barviv, která se používají při některých zobrazovacích vyšetřeních. (Používají se například při některých testech u vyšetření ledvin a močového měchýře.) V neposlední řadě ale může jít o jev, který je spojen s infekcí.

Přečtěte si: Co je to zapáchající moč?

Tmavě hnědá moč

Tmavě hnědá moč může být jedním z vedlejších účinků léků, které vám může předepsat lékař. Také jste možná v nedávné době snědli větší počet fava fazolí či rebarbory. Tmavě hnědá moč může signalizovat i dehydrataci či potíže s játry.

Zakalená moč

Kalná moč se obvykle spojuje s infekcemi močových cest, zvlášť, pokud se ještě přidá řezání a pálení či častější nutkání na močení. Také ale může jít o jeden z jevů, se kterým se setkáte v těhotenství. V takovém případě může jít o jeden z projevů preeklampsie (jejíž diagnostikou se zabývají lékaři). Pokud jsou u moči ještě viditelné bublinky a je zvláštně napěněná, může jít o jeden z projevů Crohnovy choroby. Opět je tedy vhodné kontaktovat lékaře a nechat se u něj pro jistotu vyšetřit.

Napsat komentář