Co může znamenat krev v moči u mužů, žen nebo dětí – příčiny

Aktualizováno dne:

Zánět močových cest zažil alespoň jednou v životě prakticky každý z nás. Kromě častějšího nutkání na malou ho může provázet pálení při močení a krev. Věděli jste však, že hematurie může být příznakem i mnoha dalších problémů?

Moč je (obvykle) nažloutlá tekutina, která má celkem jasnou průsvitnost. Jelikož jde ale o odpadní látku, v průběhu času se může její vzhled, průhlednost a vůně, různě měnit. Z toho důvodu lékaři požadují ranní vzorek moči při preventivních prohlídkách.

Tento vzorek se obvykle testuje na krev v moči, na přítomnost bílkovin a dalších látek, které by mohly odhalit váš skutečný zdravotní stav. Pokud se krev v moči v průběhu vyšetření objeví, lékař musí prozkoumat, jestli jde o anomálii vašeho močového ústrojí nebo má před sebou první příznak nějaké vážné nemoci, se kterou se musíte začít urychleně léčit.

Na co vše se máte připravit?

Krev v moči u mužů

Krev v moči u mužů není úplně neobvyklá. Krev v moči po styku může naznačovat, že má muž problémy s prostatou. Není ale třeba si hned představovat to nejhorší. Tímto způsobem se může projevovat nezhoubně zvětšená prostata. (Je ale samozřejmě potřeba to zkontrolovat, protože příznaky problémů s prostatou jsou si většinou celkem podobné.)

Na vině může být i:

 • Nedávné zavedení cévky (třeba kvůli operaci)
 • Infekce močových cest
 • Přítomnost močových kamenů
 • Úraz ledvin
 • Rakovina prostaty
 • Užívání některých léků (léky na ředění krve, nesteroidní léky proti zánětům atd.)
 • Rakovina močového měchýře

Aby se vyloučilo, že jste vážně nemocní, nevyhýbejte se lékařskému vyšetření. I když to pro vás možná bude krátkodobě nepříjemné, je lepší mít jistotu, že vám nehrozí nic vážného.

Krev v moči u ženy

Krev v moči před menstruací obvykle znamená nějaký vážný problém. Výjimku představují ženy, které nepoužívají hormonální antikoncepci. U nich se může zhruba v půlce cyklu objevit ovulační krvácení, které by mohl test moči u lékaře zaznamenat.

Mezi další příčiny krve v moči u žen patří:

 • Infekce močových cest
 • Močové kameny
 • Endometrióza
 • Rakovina

Jelikož u žen není nikdy úplně jisté, kde přesně leží podstata jejich problému, kromě urologa a nefrologa budou nejspíš muset navštívit i ženského lékaře.

močové kameny

Krev v moči u dětí

U dětí jsou problémy s menstruačním krvácením a zvětšenou prostatou (prakticky) vyloučené. Co tedy může být za krví v moči v jejich případě?

Například:

 • Infekce močových cest
 • Močové kameny
 • Vysoké hladiny vápníku a dalších minerálů v moči
 • Zranění ledvin a močového traktu
 • Užívání některých léků
 • Cvičení 

Abyste měli jistotu, že je s vaším dítětem všechno v pořádku, měli byste problému s krví v moči věnovat náležitou pozornost. Nejlepší bude, když necháte dítě hodně dobře vyšetřit. 

Abychom vás trochu uklidnili, u dětí, stejně jako u dospělých, může mít hematurie mnoho podob. Mikroskopická hematurie nemusí být viditelná pouhým okem. Lékař ji dovede rozeznat jen díky speciálním testům. Problematičtější je okem patrná hematurie, v průběhu které má krev červenou nebo výrazně růžovou barvu.

Krev v moči a bolest v podbřišku

Krev v moči a bolest v podbřišku může v případě dospělých žen způsobovat ovulace, v průběhu které dochází k uvolnění vajíčka, které je připravené k oplodnění. Také může jít o jeden z průvodních jevů menstruačního krvácení. Tyto procesy jsou fyziologické a je s vámi všechno v pořádku. Na pozoru by se ale měly mít ženy, které mají nesnesitelné bolesti a opravdu silně krvácí. V jejich případě by mohla být na vině endometrióza.

Co se týče krve v moči a bolesti v podbřišku u všech dalších skupin, viníkem může být zánět močových cest. Mezi jeho další příznaky patří horečka, pálení během močení a zakalená moč. Bolest v podbřišku s krví způsobuje i vylučování močových kamenů. Většinou mají nepravidelný tvar a ostré hrany. Svou velikostí a tvarem přesně nepasují do močového ústrojí, takže mohou v průběhu vypuzování způsobovat bolest.

Bílkovina a krev v moči

Pokud je bílkovina a krev v moči, lékař vás může testovat na infekce močových cest. Pro klid duše vás ale může poslat i k urologovi a nefrologovi. Tito dva specialisté na močové ústrojí provedou sérii několika vyšetření a testů, jejichž cílem je odhalení chorob močového systému a ledvin. 

Ačkoliv vás nechceme strašit, bílkovina v moči může poukazovat na to, že vaše ledviny nefungují tak, jak by správně měly. Druhou alternativou je, že vaše tělo pracuje s proteiny v těle jinak, než je v populaci normální.

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325324 – Hematurie u žen (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324824 – Hematurie u mužů (anglicky)

https://kidshealth.org/en/parents/hematuria.html – Hematurie u dětí (anglicky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-urine-causes – Vše o hematurii (anglicky)

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/proteinuria-protein-in-urine – Bílkovina v moči (anglicky)

Napsat komentář