Jak vypadá vyšetření na urologii? Kdy na něj zajít?

Aktualizováno dne:

Problémy s močením, přerušované močení, zvětšená prostata a mnoho dalších potíží – to jsou důvody, kvůli kterým lidé často navštěvují urologa. Pokud jste u tohoto specialisty zatím ještě nebyli a bojíte se, co od něj máte čekat, vše důležité vám prozradíme v našem dnešním článku.

U žen a u mužů často vznikají nejrůznější urologické problémy. Zatímco ženy trpí na hyperaktivní močový měchýř a na infekce močových cest, mužům může dělat vrásky na čele nezhoubně zvětšená prostata.

Obě pohlaví pak může postihnout i mnoho dalších potíží, mezi které může patřit například zánět ledvin, rakovina močových cest nebo třeba ledvinový kámen, který si dere cestu na svět.

Vzhledem k tomu, že mnohé lidi děsí, že je může čekat cystoskopie, nebo nějaké jiné invazivnější vyšetření, buď k urologovi vůbec nejdou (a to i když by správně měli), nebo jsou před návštěvou specialisty zbytečně nervózní.

Abychom vás trochu uklidnili, v následujících odstavcích vám povíme, na co vše se před prohlídkou u urologa připravit.

Kdy jít k urologovi?

Pokud vám žádanku na urologii vypíše váš praktický lékař, není o čem debatovat. Co když se ale máte k jeho návštěvě rozhoupat vy sami?

Nejlepším vodítkem pro vás bude, pokud často bojujete s infekcemi močových cest, s přerušovaným močením a dalšími příznaky, které se tradičně spojují s nezhoubně zvětšenou prostatou. Urolog si dovede často poradit i s krví v moči, s podezřelými bolestmi v močovém traktu (za kterými může být močový kámen) a podobně.

V neposlední řadě za urologem chodí i muži, kteří problémy s močovými cestami (zatím) nemají, protože urolog je často specialistou na mužské reprodukční ústrojí, které by se mělo (stejně jako v případě žen) pravidelně kontrolovat.

Co urolog dělá?

Ne každá návštěva urologa je invazivní. (Takže se nemusíte bát cévkování u mužů, ačkoliv i to se může za některých okolností přihodit.)

V průběhu prohlídky se často dělá sono močového ústrojí, díky čemuž může lékař v reálném čase vidět, co se děje uvnitř. Zároveň může vidět, jestli někde nejsou nějaké viditelné patologie. Jednou za čas se může dělat cystoskopie, v jejímž průběhu se lékař podívá malou kamerou do vaší močové trubice a do močového ústrojí. Také může doporučovat a vykonávat některé operace.

V neposlední řadě, urolog provádí testování vzorku moči a provádí vyšetření mužských reprodukčních orgánů. Kromě toho, že může efektivně řešit potíže se zvětšenou prostatou, také diagnostikuje zánět a rakovinu prostaty. U mužů také může řešit problémy s neplodností.

Co se děje na vyšetření u urologa

Rutinní prohlídka je jednoduchá a nemáte se v jejím průběhu čeho bát. Jakmile přijdete, lékař by s vámi měl vést krátký rozhovor, během kterého zjistí podstatu vašich potíží. Celkem často přistupuje k testování vzorku moči a k bezbolestnému ultrazvuku.

U mužů také může dojít ke kontrole prostaty pohmatem, což se dělá tak, že se zavede prst do konečníku. Následně se dělá ještě ultrazvuk a odběr vzorku krve.

V závislosti na tom, jaké přesně absolvujete vyšetření, lékař vám může nařídit, že před výkonem nemáte chodit na toaletu. (Například ultrazvuk močových cest se hodí dělat s plnějším močovým měchýřem.)

Následně vám poví, kdy si máte zavolat pro výsledky a může vám dát další termín návštěvy.

Na co se hodí myslet?

Vzhledem k tomu, že za některých okolností může být žádoucí, abyste měli plný močový měchýř, měli byste si vzít s sebou láhev s vodou, ze které budete podle potřeby upíjet.

Také myslete na to, že na nějaký zásadnější a invazivnější výkon vás musí lékař nejprve objednat, takže by nemělo hrozit, že poprvé přijdete a lékař vám bude dělat něco nepříjemného.

V případě, že se ukáže, že máte nějaké potíže s ledvinami, urolog vás s největší pravděpodobností pošle k nefrologovi, který je specialistou na tento párový orgán. Ani vyšetření na nefrologii se ale nemusíte bát, protože opět bývá ve hře testování vzorku moči, odběr krve a ultrazvuk močových cest.

Byli jste někdy u urologa? A chodíte k němu pravidelně?

Zdroje informací

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21884-urologist – Vše o návštěvě urologa (anglicky)

https://www.healthline.com/health/what-is-a-urologist – Na co je dobrý urolog? (anglicky)

Napsat komentář