Pozor na ledvinové kameny: Jak vznikají, příznaky a léčba

Aktualizováno dne:

Může se stát, že vás jednoho dne překvapí ledvinová kolika. Když se dostanete k lékaři, může vás obeznámit se skutečností, že máte ledvinové/močové kameny. Pomůže vám s nimi dieta? A dá se nějak zajistit jejich rozpouštění? A je vždy nutné, aby se zavedl do těla stent? To vše a mnohem víc vám prozradíme níže.

Ledviny jsou párový orgán, který bez přestání filtruje krev a odvádí z ní odpadní látky, které se pak vyloučí z organismu močí. Jenže, vlivem mnoha různých faktorů, mezi které patří například i dieta, se vám mohou začít dělat ledvinové a močové kameny a písek.

Vzhledem k tomu, že kámen může při odchodu z těla způsobovat bolest a hodně nepříjemné pocity, případně může způsobit i hodně nebezpečnou blokádu, kvůli které se nemůžete vymočit, je důležité vědět, co v takové situaci dělat.

Jak ze sebe dostat ledvinové kameny? A má na jejich vznik nějaký vliv citron a pivo?

Co jsou ledvinové kameny?

Ledvinové kameny, ale někdy také močové kameny, jsou tvrdé krystaly, které se tvoří v močovém ústrojí. Pokud jsou dostatečně malé, mohou se samovolně posouvat pryč z těla, během toho ale mohou působit značné nepohodlí a bolest. V průběhu vyšetření mohou být detekovány jak v ledvinách, tak v močovodech, močovém měchýři či v močové trubici.

Ne všechny ledvinové krystaly tvoří stejná látka. Velké riziko představují takzvané oxaláty, kyselina močová a další.

Příznaky ledvinových kamenů

O ledvinových kamenech nemusíte nějakou dobu vůbec vědět. To se ale může jednoho dne změnit, speciálně ve chvíli, kdy se začnou posouvat nebo vám způsobí blokádu.

Mezi hlavní příznaky patří:

  • Krev v moči
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Horečka
  • Zimnice
  • Časté močení
  • Močení po malých objemech

Viníci močových kamenů

U každého člověka je příčina vzniku ledvinových kamenů individuální. Zatímco u někoho mohou vzniknout následkem dehydratace, u dalších může být na vině obezita. Vyloučit úplně nelze ani dietu, která je bohatá na oxaláty, sůl, glukózu a proteiny a podobně.

Léčba močových kamenů

Pokud vám močové kameny nezpůsobují výrazné potíže, můžete zkusit čaj na ledvinové kameny nebo olej na ledvinové kameny. Tyto přípravky často obsahují bylinky, které se tradičně spojují s podporou normální funkce močových cest. Hodně důležitá je i dieta, ve které by mělo být minimum špenátu, čokolády, bramborových chipsů a podobně. Vzhledem k tomu, že ledviny filtrují z těla škodliviny, zkuste omezit i alkohol, který by je mohl zbytečně zatěžovat.

V případě vážnějších problémů, ale i kvůli kontrole aktuálního stavu, je důležité, abyste chodili na prohlídky k urologovi.

Ten vám může nabídnout:

  • Léky
  • Rozbití kamenů ultrazvukem
  • Operativní odstranění kamenů

Také vám nabídne důležité informace pro případ, že by se některý z kamenů rozhodl jít ven. Průchod má celkem 4 fáze a v průměru to trvá 1-2 týdny, než se kámen dostane z těla. V některých případech se to ale nemusí povést, což může vyžadovat neprodlenou asistenci odborníka.

Prevence ledvinových kamenů

Maso, ryby, mléko, polotovary, slané pochutiny a další běžné potraviny a nápoje mohou mít negativní vliv na formaci ledvinových kamenů, z toho důvodu je důležitý zdravě nastavený jídelníček. Také nezapomeňte na pitný režim, v průběhu každého dne byste měli vypít alespoň 2,5 litru čisté vody. Pokud vám samotná voda nechutná, zkuste ji ochutit citronem.

V neposlední řadě se také snažte snížit množství přijaté soli, protože jak už bylo uvedeno výše, i ona má na formování močových kamenů zásadní vliv.

Měli jste někdy potíže s močovými kameny? Pokud ano, vystoupily samy, nebo jste potřebovali pomoc odborníka?

Zdroje informací

https://www.nhs.uk/conditions/kidney-stones/ – Ledvinové kameny (anglicky)

https://www.healthline.com/health/kidney-stone-diet – Dieta při ledvinových kamenech (anglicky)

https://www.healthline.com/health/kidney-stones – Vše o ledvinových kamenech (anglicky)

Napsat komentář