Prolaps dělohy: Co je to pokles dělohy a jak se léčí

Aktualizováno dne:

I když děloha nespadá vyloženě do močového ústrojí, s jejím vlivem na něj souvisí urogynekologie. Jedním z problémů, se kterým se mohou ženy celkem běžně setkat, je prolaps dělohy po porodu, který může způsobovat řadu nepříjemných potíží. Jaká existuje na prolaps dělohy léčba? Pomohou cviky? A jaké má prolaps dělohy příznaky? Na to vše a mnohem víc se spolu podíváme níže.

Prolaps dělohy, nebo také pokles či sestup dělohy, je stav, v jehož průběhu není děloha na správném místě. Tento problém celkem často souvisí s oslabenými svaly pánevního dna, proto může hrozit prolaps dělohy v těhotenství nebo po operaci, která může nějakým způsobem narušit jeho správné fungování.

Následkem toho může dojít k mnoha problémům, z nichž některé souvisí i s fungováním močového ústrojí. Z toho důvodu se budeme tomuto tématu na tomto webu věnovat.

Příznaky prolapsu dělohy

Jedním z příznaků, se kterým se lze při prolapsu dělohy setkat, je pocit tlaku v podbřišku, který směřuje směrem dolů.

Dále můžete registrovat:

  • Bolest v podbřišku
  • Bolest v kříži a v oblasti bederní páteře
  • Bolest při styku
  • Močovou inkontinenci
  • Pocit cizího tělesa v pochvě
  • Časté nutkání na močení
  • Zácpu, pocit plnosti i po vykonání potřeby, potíže s evakuací stolice (v případě, že děloha tlačí na opačnou stranu)
  • Výhřez dělohy

A podobně.

Příčiny prolapsu dělohy

Prolaps dělohy může mít různé příčiny, z nichž některé souvisí se specifickými životními událostmi. V jiných případech zase může jít o vliv vrozených dispozic.

Ženy s prolapsem mohou mít například vrozenou slabost pojivové tkáně. Také ale může jít o problém, který je spojen s přetížením svalů pánevního dna (typicky kvůli těhotenství a porodu). Dále si musí ženy dávat pozor na nadměrnou hmotnost a na fyzicky náročnou práci (nošení těžkých břemen).

Dále riziko představuje:

  • Kouření
  • Chronická zácpa
  • Chronický kašel
  • Menopauza
  • Pokročilý věk

Vzhledem k tomu, že prolaps souvisí s oslabením svalů pánevního dna, jako prevence se doporučuje jejich trénování. Dobrým pomocníkem mohou být v tomto ohledu Kegelovy cviky, které mohou udržovat pánevní dno ve formě. V případě, že už k nějakému problému došlo, Kegelovy cviky vás sice nevyléčí, mohou ale zmírnit intenzitu pociťovaných potíží.

Léčba prolapsu dělohy

Na prolaps dělohy se často doporučuje změna životního stylu, která v první řadě zahrnuje redukci přebytečné tělesné hmotnosti. Dál se provádí cviky na posílení pánevního dna, které mají za cíl předcházet dalším škodám.

V případě, že zvedáte nebo nosíte těžká břemena, je velmi důležité, abyste při těchto aktivitách dbaly na správnost provedení těchto činností. V případě potřeby se dají na prolaps dělohy použít i lokálně působící léky. V tomto ohledu mají lékaři nejčastěji zkušenosti s vaginálními čípky s obsahem estrogenu a s mastmi.

Pokud ani tohle všechno nestačí, lékař vám může doporučit používání pesaru, který může fungovat jako opora. U některých druhů pesarů je možné mít pohlavní styk, u dalších to ale možné není, proto je důležité vyzkoušet jiné formy sexuálních praktik, které vám pomohou udržet váš partnerský vztah.

Někdy ale ani tohle všechno nestačí. Pak mohou lékaři přistoupit k chirurgickému řešení, které bývá vždy až krajní možností. Cílem operace může být obnova nosné struktury. U žen, které už si nepřejí mít dítě, pak může být nejlepší cestou hysterektomie, během které se děloha zcela odstraní.

Fungují na prolaps dělohy bylinky?

Na prolaps dělohy bohužel kromě cvičení a výše uvedených metod nefungují žádné bylinky ani další druhy alternativní léčby.

Jaké máte zkušenosti s prolapsem dělohy vy? Sdělte nám je v diskuzi níže.

Napsat komentář