Močový měchýř po hysterektomii

Aktualizováno dne:

Hysterektomie je závažná operace, kterou podstupují některé dospělé ženy. V jejím průběhu dochází k odstranění dělohy. I když se může zdát, že má tento zákrok vliv jen na reprodukční zdraví, ve skutečnosti může ovlivnit i močové ústrojí. Co vše byste měla o propojení hysterektomie a močového měchýře vědět?

Hysterektomie není jednoduchá operace. Jelikož zasahuje do ženského reprodukčního systému, lékaři k ní přistupují jen po zralé úvaze a v opodstatněných případech. Operace může být doporučena ženám s rakovinou dělohy, ženám, které trápí nekontrolovatelné krvácení, či ženám, které trpí endometriózou.

Podle závažnosti případu může být hysterektomie částečná (odejme se jen část dělohy), nebo úplná (žena nemá dělohu vůbec). V průběhu operace vám může lékař odejmout i vaječníky a vejcovody. V takovém případě ale ženy často podstupují hormonální terapii. (Protože vaječníky jsou hormonálně aktivní.)

Aby toho nebylo málo, hysterektomie může v budoucnu způsobovat široké spektrum potíží s močením. Na co se připravit?

Rizika hysterektomie

Hysterektomie má, stejně jako mnoho jiných zákroků, celou řadu rizik. A to i když se pro většinu populace považuje za bezpečnou. Musíte se připravit na nežádoucí reakce na anestetika. Dále existuje riziko infekce, špatného hojení a podobně.

Co se týče funkčnosti vnitřních orgánů, hysterektomie může negativně ovlivnit:

  • Močový měchýř
  • Střeva
  • Cévy

Z dlouhodobého hlediska se musíte připravit i na další možné komplikace, mezi které patří lymfedém, oslabení svalů pánevního dna, které ovládají schopnost vyprazdňování, zkrácení vaginálního kanálu a zablokování střev jizvou. Kvůli tomu, že řada těchto problémů ohrožuje život, je důležité, aby se ženy po hysterektomii sledovaly a v případě potíží kontaktovaly svého ošetřujícího lékaře.

Hysterektomie a inkontinence

Ačkoliv hysterektomie může mnoha ženám pomoci, faktem je, že jim může způsobit i velmi vážné komplikace, které souvisejí se stresovou inkontinencí. Stresová inkontinence je, když zakašlete, kýchnete, nebo se zasmějete, a slabé pánevní dno nedovede v tomto okamžiku zabránit nechtěnému úniku moči.

Na druhou stranu, hysterektomie nemusí být jediným viníkem, a to i přesto, že tato operace mění uspořádání v oblasti pánve.

Ženy mívají sklony ke stresové inkontinenci i v případě, že na žádné operaci nebyly. Za tento jev může stárnutí, ale i nezdravý životní styl. Pro posílení svalů pánevního dna se proto doporučuje nošení venušiných kuliček a cvičení Kegelových cviků.

Jak se chovat po operaci?

V první řadě se před operací ujistěte, že máte doma dostatek léků proti bolesti. Také je docela dobře možné, že po podstoupení operace budete muset vyhledat psychologickou pomoc, protože některé ženy mají potíže s přijetím faktu, že už nikdy nebudou menstruovat, ani rodit děti. Kvůli odebrání vaječníků se také musíte připravit na to, že vstoupíte rovnýma nohama do menopauzy. (Což může být pro ženy, které do ní mají ještě daleko, docela šok.)

Po hysterektomii se také držte instrukcí, které zahrnují:

  • Zákaz zvedání a tlačení těžkých věcí (mezi ně patří i vysavač)
  • Zákaz ohýbání
  • Zákaz sexuálního styku

V závislosti na tom, jaký typ hysterektomie vám lékaři udělali, se vrátíte do běžného režimu cca za 6-8 týdnů. (U méně invazivních typů hysterektomie se doba návratu k běžným aktivitám pohybuje okolo 1 měsíce.)

Podstoupily jste hysterektomii? Pokud ano, měla negativní vliv na vaše močové ústrojí?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hysterectomy – Vše o hysterektomii (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/hysterectomy – Hysterektomie (anglicky)

https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/news/20071025/hysterectomy-may-up-incontinence-risk – Hysterektomie a stresová inkontinence (anglicky)

Napsat komentář