Může zadržování moči způsobit zdravotní komplikace?

Aktualizováno dne:

Za normálních okolností chodíme vykonat malou potřebu několikrát za den. V některých případech se to nehodí nebo to zrovna nejde, takže si většina z nás řekne, že to musí chvíli počkat. Co když ale dochází k zadržování moči neúmyslně? A může mít retence moči nějaký negativní dopad na vaše zdraví?

V průměru si odskakujeme na malou asi osmkrát za den. Kromě toho, že záleží na tom, kolik (a čeho) vypijeme, naše potřeba se může měnit i v souvislosti se zdravotními problémy, ročním obdobím a fyzickou aktivitou. Obecně se doporučuje, že pokud cítíte nutkání, neměli byste se přemáhat a měli byste se jít co nejdříve vymočit, protože tím přispíváte jak k vlastnímu pocitu pohodlí, tak ke zdraví svých močových cest.

Co když se vám chce ale urputně na malou, ale když jste na toaletě, nemůžete s vykonáním potřeby začít? V tom případě hovoříme o retenci moči, která může být v některých situacích nebezpečná.

Co ji způsobuje? A existuje v takové situaci nějaká pomoc?

Kdo může mít problém?

Problém s nechtěnou retencí moči mohou mít jak ženy, tak muži. U žen je jedním z rizikových faktorů těhotenství, které do velké míry ovlivňuje běžné fungování těla. U mužů je naopak rizikovým faktorem nezhoubně zvětšená prostata, která znemožňuje normální průtok tekutiny močovou trubicí.

Také ale může být na vině:

  • Nádor
  • Močový kámen
  • Krevní sraženina
  • Roztroušená skleróza

A mnoho dalších, včetně pohlavně přenosných chorob (kapavka, syfilis, HIV/AIDS…). Samotnou retenci pak rozdělujeme na akutní, kterou může doprovázet bolest močového měchýře a naprostá neschopnost se vymočit (což vyžaduje asistenci lékaře), a na chronickou, v jejímž průběhu v měchýři zůstává zbytková moč.

Co pomůže?

Když je situace vážná a nemůžete se vymočit, je důležité vyhledat pomoc lékaře, který vám zavede cévku. Ačkoliv to není zrovna lákavé, je to rozhodně lepší řešení, než aby vám praskl močový měchýř. Také vám může pomoci užívání léků, operace a změna životního stylu. (Což se týká chronického problému.)

Co se může stát, když se s tím nebude nic dělat

Problém s častým močením a rychlé vyprázdnění hodně plného močového měchýře může vyústit v horší rovnováhu elektrolytů v organismu. Také můžete trpět dehydratací a nízkým krevním tlakem.

Také se u vás mohou mnohem častěji objevovat infekce močových cest, které mohou mít různý stupeň vážnosti. V neposlední řadě mohou trpět i vaše ledviny, které nemusí odvádět dobrou práci. To se pak projevuje otokem nohou (edém) a vyšším krevním tlakem. V neposlední řadě také existuje zvýšené riziko selhání ledvin, což také není žádná legrace.

Z toho důvodu byste měli v případě akutní/chronické retence moči pravidelně docházet k urologovi a nefrologovi, kteří budou dlouhodobě sledovat váš zdravotní stav.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/urinary-retention – Retence moči (anglicky)

 

Napsat komentář