Překvapila vás oranžová moč? Podívejte se, co může znamenat

Aktualizováno dne: 27. 8. 2024

Zapáchající moč rozhodně není něčím, s čím by se chtěla většina běžných lidí setkat. Co když vás ale překvapí moč, která vypadá na první pohled jako mrkev? Může to být důvod k obavám, nebo jde o normální jev? A ve kterých situacích se lze s oranžovou močí setkat?

Jak už jistě z předešlých článků víte, moč může mít různé barvy, z nichž některé nemusí být i přes značnou podezřelost nebezpečné. Po zeleném pivu či po konzumaci většího množství  zelené potravy se u vás může objevit třeba zelená moč, jejíž barva by se měla brzy opět vrátit do normálu. Problematická naopak může být tmavá moč, protože může poukazovat na to, že trpíte dehydratací a měli byste do své životosprávy zařadit větší přísun vody.

Přečtěte si: Co znamená žlutá moč?

S čím ale většina lidí, včetně chovatelů domácích mazlíčků, moc nepočítá, je sytě oranžová moč, která může v mnoha jedincích vzbuzovat (někdy i oprávněné) obavy. Oranžovou moč pak může mít dokonce i miminko.

Co tuto barvu moči může způsobovat? A jde o důvod k obavám?

Příčiny oranžové moči

Oranžová moč může souviset s naším životním stylem. Někdy ji však mohou způsobovat i vážnější zdravotní problémy. Mezi možné příčiny tohoto jevu může patřit například již jednou zmíněný pitný režim. Barva moči často reaguje na to, kolik v průběhu dne vypijeme tekutin a oranžová barva může poukazovat na to, že bychom měli s jejich příjmem rozhodně přidat.

Dále může být na vině vaše dieta či užívání některých léků, které vám předepsal lékař. Z vážnějších důvodů pak může být viníkem problém s játry či se žlučovody.

Co se týče látek, které mohou přechodně změnit barvu moči na oranžovou, jde především o:

  • Vitamín C
  • Beta-karoten
  • Vitamín B12

Samotná mrkev v jídle s barvou moči s největší pravděpodobností nic neudělá. Pokud si ale pravidelněji dopřáváte mrkvovou šťávu, ta už by nějaký vliv mít mohla. Zvlášť, pokud ji pijete ve větším množství.

Přečtěte si: Co může naznačovat cukr v moči

Kdy se může objevit?

V těhotenství

V těhotenství se mohou ženy častěji trápit s infekcemi močových cest, což může mít vliv na vlastnosti moči. Také nebývá neobvyklá tmavší barva moči, která může být žlutá až oranžová. Může jít o projev těla, které si říká o větší porci tekutin. Případně může jít o zbarvení, které souvisí s doplňky stravy. Pro svůj vlastní klid je však vhodné konzultovat situaci s ošetřujícím lékařem.

U dětí

Dítě může mít podivné barvy moči a stolice krátce po porodu, kdy se postupně adaptuje na život v novém prostředí. Barva moči může být narůžovělá či oranžová. Nemusíte se ale hned znepokojovat, s největší pravděpodobností nejde o stopu krve, ale o takzvané uráty. (Mívají cihlovou barvu.)

Přečtěte si: Měla by vás znepokojovat kalná moč?

U zvířat

Oranžová barva moči pak může být detekovatelná i u zvířete. Dojít k tomu může například po úrazu nebo v období, kdy zvíře prochází zvýšenou hladinou stresu. Tělo začne produkovat myoglobin, který pak může mít vliv na barvu moči, která může získat nahnědlý či naoranžovelý nádech. (V závislosti na koncentraci.)

Kdy navštívit lékaře?

Samozřejmě, pokud máte o barvě své moči nějaké pochybnosti, nikdy není ke škodě poradit se s odborníkem. Byť by šlo třeba o banalitu. Dovnitř sebe nikdo z nás nevidí, takže je lepší se ujistit, že je vše v pořádku a zjistit, jak máte postupovat.

K lékaři každopádně jděte, pokud se u vás objeví:

  • Bledá stolice
  • Žloutenka
  • Svědění kůže
  • Bolest břicha
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Horečka
  • Zvracení

Toto jsou příznaky, které se obvykle spojují s problémy jater a žlučníku/žlučovodů. A to je problém, který sami doma nevyřešíte. Důvodem k návštěvě lékaře je v neposlední řadě i zapáchající moč a pálení při močení.

Překvapila vás někdy oranžová moč?

Napsat komentář