Zlatobýl: Co vše byste o něm měli vědět?

Aktualizováno dne:

Zlatobýl je jednou z rostlin, které se připisují pozitivní účinky na lidské močové ústrojí. Z toho důvodu ji objevíte spolu s vrbovkou v mnoha doplňcích stravy. Co vše vám ale může zlatobýl nabídnout? Pokud nevíte, to nejzajímavější vám o něm prozradíme níže.

Zlatobýl je rostlina, které si nelze nevšimnout. Jde o vytrvalou keříkovitou bylinu, jejíž výška se pohybuje od 50 cm do 200 cm. Vzhledem k tomu, že obsahuje spoustu látek, v minulosti našel hojné využití v lidovém lékařství. V současné době se ze zlatobýlu dělají především čaje a tinktury, má však své uplatnění i v doplňcích stravy.

Zlatobýlu se nejvíc daří v Asii, Evropě a na severu Ameriky. V současné době navíc známe přes 100 druhů této byliny.

A co dál?

Obsažené látky

Jak už bylo řečeno výše, zlatobýl obsahuje poměrně velké množství pro tělo prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli třeba saponiny a flavonoidy. Tyto látky dovedou bránit přemnožení kvasinek, které mohou mít negativní vliv na vaginální a další infekce. Také mají protizánětlivé účinky. Některé zdroje dokonce uvádí, že látky, které zlatobýl obsahuje, mohou být aktivnější než antioxidanty, které jsou ve vitamínu C.

Účinky zlatobýlu

Asi je vám při čtení jasné, že zlatobýl má velké množství pozitivních účinků. Které to ale přesně jsou?

Jmenovat můžeme třeba:

 • Redukci zánětů
 • Zpomalování stárnutí
 • Podporu zdraví srdce
 • Podporu normální hmotnosti

Zlatobýl na močové cesty

Ten nejčastěji zmiňovaný účinek zlatobýlu jsme si schválně nechali pro popis samostatné kategorie, kterou je podpora normální funkce močových cest. V tomto ohledu nemá zlatobýl prakticky konkurenci, zvlášť, pokud vás netrápí nic extra vážného. Případně také může podporovat klasickou léčbu.

Poměrně dobré výsledky měl zlatobýl při zkoumání jeho účinků na infekce močových cest. V tomto ohledu je ale vhodné ho doplnit dalšími bylinkami, mezi které patří například přeslička rolní.

Dále vám může zlatobýl v tomto ohledu nabídnout:

 • Zklidnění hyperaktivního močového měchýře
 • Snížení akutní potřeby jít močit
 • Zmírnění křečí v močovém ústrojí
 • Podporu normálního průtoku moči

Na tohle si dejte pozor

Ačkoliv je zlatobýl opravdu zajímavou rostlinou, někteří lidé by si měli dát na jeho užívání pozor. Hovoříme především o lidech, kteří trpí na alergie, speciálně pak na ambrozii a na latex, kterého zlatobýl obsahuje poměrně velké množství.

Co se týče dalších zdravotních stavů a případných kontraindikací, zlatobýl by neměli užívat lidé, kteří mají od lékaře předepsaná diuretika. (Vzhledem k tomu, že se zlatobýl sám považuje za diuretikum, nemuselo by toto spojení dělat dobrotu.)

Také by se mu měli vyhnout lidé, kteří:

 • Mají vážné onemocnění ledvin
 • Chodí na dialýzu
 • Prodělali transplantaci ledvin

Zlatobýl také může ovlivnit to, jak vaše tělo pracuje se sodíkem, takže by nemusel být vhodný ani pro lidi, kteří mají vysoký krevní tlak. U ostatních lidí by ale nemělo užívání zlatobýlu představovat nebezpečí.

Už jste zlatobýl zkoušeli, nebo se na to teprve chystáte?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlatobýl – Zlatobýl (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/goldenrod – Vše o zlatobýlu (anglicky)

 

Napsat komentář