Fimóza: Pravá a nepravá – jaká je léčba?

Aktualizováno dne:

Pokud máte doma malého chlapce, s největší pravděpodobností bedlivě sledujete zdravý vývoj jeho pohlavního ústrojí. U dětí se ale mohou vyvinout různé patologie, mezi které patří například fimóza, která může přetrvávat u mužů i v dospělosti. Jak tento problém poznáte? A může vám s ním pomoci specialista z urologie?

Vývoj mužského pohlavního ústrojí se nezastavuje ani po porodu. Rodiče sledují, jestli dětem sestoupila varlata, nebo jestli mají zdravou předkožku. Někdy se ale může stát, že vzhled penisu dítěte není úplně normální. 

Jedním z problémů, se kterým se můžete setkat, je fimóza, která způsobuje, že není možné přetáhnout předkožku přes špičku penisu.

Co tento problém způsobuje? A existuje něco jako nepravá fimóza?

Příznaky fimózy

Fimózy si všimnete už v poměrně mladém věku, udává se, že přetáhnout předkožku by mělo být možné kolem 3. roku života. U některých chlapců ale může tento stav trvat delší dobu, proto byste se neměli znepokojovat do dovršení cca 17 let, do kdy by měla tato změna nejpozději proběhnout. (Pro jistotu buďte v kontaktu s lékařem, se kterým můžete konzultovat vývoj vaší situace.)

Příčiny fimózy

Fimóza může být způsobena z přirozených příčin. Není ale jasné, proč u některých chlapců tento problém existuje, zatímco jiní s ním nemají vůbec žádnou zkušenost. Mezi další příčiny patří násilné přetažení předkožky předtím, než je na to připravená. Toto chování může způsobit zjizvení, které může způsobovat potíže v budoucnu.

Dále je na vině:

  • Infekce v oblasti penisu
  • Zánět žaludu (tento jev může způsobovat nedostatečná hygiena)
  • Hormonální nerovnováha
  • Abnormální odezva imunitního systému

Kdy vyhledat pomoc?

U některých chlapců fimóza zmizí sama od sebe, a to dokonce bez nějaké speciální léčby. Z toho důvodu mnoho odborníků doporučuje vyčkávací taktiku. Zvlášť, pokud se k fimóze nepřidruží nějaké doprovodné symptomy.

Lékaře vyhledejte v případě, že:

  • Předkožka a její okolí začne měnit barvu
  • Si všimnete skvrn a vyrážky
  • Chlapec cítí bolest
  • Je přítomen otok
  • Dochází ke svědění penisu

Léčba

Vyšetření je jednoduché, lékaři totiž poznají fimózu již pouhým pohledem. Mnohdy tento stav nevyžaduje žádnou léčbu. Možná ale lékař přijde na nějaké jiné (a hlavně léčitelné) onemocnění, takže můžete používat mast, nebo vám bude doporučena operace. Vše závisí na povaze potíží.

Fimóza vs. parafimóza

Parafimóza trápí i dospělé muže, protože při ní taktéž nelze přetáhnout předkožku přes žalud. Jelikož může dojít k omezení průtoku krve do konce penisu, tento stav může vyžadovat okamžitou lékařskou intervenci.

Léčba fimózy a parafimózy si je docela podobná, mnohdy stačí používat mast, která lubrikuje problematické místo. Vzhledem k povaze problému je ale vhodné, aby se k němu nejprve vyjádřil urolog, který vám může dát další klíčové informace, které povedou k jeho úspěšnému zvládnutí.

Setkali jste se někdy s fimózou? Pokud ano, museli jste kvůli ní podstupovat něco speciálního?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/mens-health/phimosis – Vše o fimóze (anglicky)

https://www.webmd.com/men/phimosis-paraphimosis – Fimóza a parafimóza (anglicky)

 

Napsat komentář