Sex po operaci prostaty: Jaké ho mohou doprovázet komplikace?

Aktualizováno dne:

Sex je nedílnou součástí života téměř každého člověka. Je proto naprosto pochopitelné, že se mu budete chtít oddávat i poté, co jste podstoupili operaci prostaty. Jaké komplikace ale mohou v jeho průběhu nastat? A existují nějaké tipy, kterých byste se měli držet?

K operaci prostaty mohou lékaři přistoupit z mnoha různých důvodů. Například jste mohli tímto způsobem řešit komplikované potíže se zvětšenou prostatou. Operace je často nutná i při léčbě rakoviny prostaty, kdy lékaři odstraní problematickou tkáň.

Jelikož ale prostata produkuje spermatickou tekutinu, která se uvolňuje při ejakulaci, je naprosto pochopitelné, že muži mají ze styku po operaci strach. Proto se podíváme na vše, co byste měli před svým prvním milostným dováděním po zákroku vědět.

Sex a ejakulace po úplném odebrání prostaty

V některých případech se nedá prostata zachránit a lékaři dospějí k závěru, že nejlepším řešením bude její úplné odstranění. Mnoho lidí se domnívá, že to muže neodvratně odsuzuje k životu bez orgasmu, ale není to tak úplně pravda. Po odstranění prostaty mohou muži stále prožít orgasmus, s největší pravděpodobností ale nedojde k výronu semene, takže muž vyvrcholí “na sucho”.

Je ale pravda, že po úplném odstranění prostaty může dojít k nějaké formě erektilní dysfunkce, kdy má muž potíže se ztopořením penisu. (Což často souvisí s poškozením tkání, které jsou pro erekci klíčové.) Není to ale nic, co by nedokázaly vyřešit kvalitní doplňky stravy, případně léky (v případě, že jsou problémy vážnější) a psychologická pomoc.

Někteří muži také mohou v tomto případě uvádět potíže s bolestí při sexu a při vyvrcholení.

Sex po léčbě rakoviny prostaty

Jak už bylo řečeno, operace prostaty může být následkem rakoviny prostaty, kterou se lékaři snaží dostat pod kontrolu. Jak probíhá návrat k sexuálnímu životu v tomto případě?

Velká část lékařů obecně doporučuje s návratem k sexuálnímu životu počkat, klidně i po dobu několika týdnů. (Obvykle se uvádí 3-6.) Především z důvodu toho, aby se vaše tělo dokázalo zahojit.

Léčba rakoviny navíc může přinášet spoustu dalších potíží, mezi které taktéž patří erektilní dysfunkce, nebo dokonce neplodnost. (V případě, že probíhalo ozařování atd.) I když se váš sexuální život může vrátit postupem času do relativního normálu, pravděpodobně vás čeká období, v jehož průběhu se budete se svým protějškem hodně bavit o tom, co je pro vás ve vašem partnerském a sexuálním životě důležité. (Obvykle se doporučuje zkoušet i jiné formy sexuálního uspokojení, které vám pomohou toto náročné období překonat.)

Určitě ale nebuďte smutní, velké množství mužů vnímá zhruba rok od léčby rakoviny prostaty zlepšení, které jim umožňuje se znovu zapojit do jejich oblíbených aktivit.

Tipy a triky

Jak už bylo řečeno, po operaci prostaty (a to ať už k ní dojde z jakéhokoliv důvodu) je potřeba myslet na změnu vaší milostné rutiny. Například pro dosažení erekce lze používat speciální vakuové pumpy a doplňky stravy s obsahem bylinek, které podporují erekci.

Dále vám pomůže dodržování zásad zdravého životního stylu, protože to v jaké jste kondici se schopností dosáhnout erekce a kvalitním sexuálním životem přímo souvisí.

Mužům se v tomto ohledu doporučuje:

 • Řešit veškeré přidružené zdravotní problémy (cukrovka, vysoký krevní tlak…)
 • Zdravější jídelníček
 • Udržování normální tělesné hmotnosti
 • Pravidelné cvičení
 • Nikotinová abstinence
 • Omezení konzumace alkoholu

Vaší celkové pohodě přispěje i to, že budete otevřeně komunikovat se svým protějškem a také to, že si budete každou noc dopřávat dostatečné množství spánku. Na schopnost dosáhnout erekce má dále vliv i vaše stresová zátěž.

Se stresem vám může pomoci terapeut nebo psycholog, který s vámi může probrat i další problémy, které vás uvnitř trápí. (A které mohou souviset s léčbou vaší nemoci.) Co se týče práce, zkuste trochu ubrat a vše co jde delegujte na někoho jiného. Pokud to nejde, možná by stálo za to přemýšlet o změně zaměstnání.

V domácích podmínkách se pak vyplatí vyzkoušet relaxační techniky, které mohou zahrnovat psaní deníku, meditaci, cvičení jógy a mindfulness.

Podstoupili jste operaci prostaty a následně jste řešili potíže v sexuální oblasti? Pokud vám na ně pomohlo něco konkrétního, budeme rádi, když nám svůj poznatek napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.verywellhealth.com/when-can-i-have-sex-after-prostate-cancer-treatment-2782044 – Kdy mít sex po léčbě rakoviny prostaty (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-you-climax-after-prostate-removal – Orgasmus po odstranění prostaty (anglicky)

 

5 komentářů u „Sex po operaci prostaty: Jaké ho mohou doprovázet komplikace?“

 1. Dobrý den mám dva roky po operaci odstranění prostaty a při chůzi stále unik moče,můžete mi prosím poradit co dělat? Viktor

  Odpovědět
  • Dobrý den, jistě můžete vyzkoušet navštívit urologii či přímo operujícího lékaře. Ten identifikuje přesný problém a bude se ho snažit řešit.

   Odpovědět
  • Je nutné si procvičit panev,je na to speciální brozurka,pak únik moči úplně zmizí. Jsem po operaci prostaty a semenych vacku a mohu prohlásit že únik moči žádný. Operace proběhla 2017.

   Odpovědět
 2. Dobrý den po roce operaci rakoviny prostaty
  Se mne trosku zvedli hladiny psa to jsou setiny můj urolog který mne operoval mne poslal na vyšetření na onkologicky ústav Brno žlutý kopec nevím jestli se podrobím ozarovani nebo jinou léčbu psa v lednu 0,139 a teď 2. .2. , 0,2 histologie negativní

  Odpovědět
 3. Tady čtu některé komentáře já jsem taky skoro v květnu bude 2roky po operaci prostaty vše odebráno komplet semeníku prostata a 17uzlin naštěstí hystologie dopadla dobře negativní uzliny ,teď po roce jsem měl psa 0,139 tak mne poslal urolog co mně operoval na MOU vyšetření udělali mně Galium PSMA v místě nádoru se nenašlo nic žádné bujení tak jsem dopadl ze po operaci jse mne udělali tři defekty břišní kyly teď to řeším v květnu operaci tak člověk prošel peklem ale zase děkuji urologovi ze se o mne stará není to akutní řekla mne doktorka onkologie asi buďe přeleceni ozařováním pánve

  Odpovědět

Napsat komentář