Přeslička pomůže zdraví močových cest: Jak ji užívat?

Publikováno: 7. 7. 2025

Přeslička na močové cesty se v posledních letech skloňuje snad na každém rohu. Zatímco ale někteří skálopevně věří reklamám a všemu, co se v nich řekne, další jsou kritičtější a chtějí vědět víc. Jak by tedy měla tato bylinka na problémy s močovými cestami fungovat a proč? To si dneska povíme!

Zánět močových cest se může objevit prakticky kdykoliv. Třeba během dlouho očekávané letní dovolené, nebo po vytouženém sexu s novým protějškem. (Což je problém především u žen.)

Dost možná ale prostě jenom hledáte nějakou zajímavou bylinku, která v průběhu dne nějakým způsobem podpoří normální funkci močového ústrojí, na kterém vám z nějakého důvodu ve větší míře záleží. (Což chválíme.)

A právě v takový moment často přichází na scénu přeslička, kterou někdo doporučuje nejen na záněty, ale také třeba na podporu močení. Říká se o ní totiž, že má diuretické účinky.

Je to ale pravda?

Přeslička na močové cesty

účinky přesličky na močové cesty

V první řadě si ujasníme, že hovoříme o přesličce rolní. (Nikoliv o přesličce bahenní, se kterou se často plete.)

  • obsahuje kyselinu křemitou,
  • má vysoký obsah hořčin,
  • najdeme v ní i třísloviny, saponiny či flavonoidy.

A na co přesně se používá během péče o močové cesty?

  1. Přeslička má močopudný účinek, takže podporuje produkci moči.
  2. Zvýšená četnost močení může přispět k efektivnějšímu odstranění usazenin a mikroorganismů v močovém traktu, takže patří k bylinkám, co fungují na močové cesty. (Srovnání doplňků stravy s přesličkou i bez najdete TADY.)
  3. Podporuje normální funkci ledvin (třeba již zmíněným křemíkem).
  4. Považuje se za antioxidant.

Nedávná studie dokonce srovnávala přesličku s běžným diuretikem hydrochlorothiazidem a zjistila, že bylina je stejně účinná jako lék, aniž by způsobovala nadměrné ztráty elektrolytů. Studie však byla velmi malá, takže výsledky nejsou považovány za průkazné.

Jelikož ale všeho moc škodí, neměla by se nadužívat ve vyšším než doporučeném denním množství.

Jak ji brát?

I když je přeslička rolní dostupná v jednodruhových doplňcích stravy, na podporu normální funkce močových cest nemusí sama o sobě stačit. Proto se ji doporučuje párovat (například) s lichořeřišnicí a dalšími bylinkami. (Kopřiva, medvědice lékařská atd.)

Výhodou je navíc to, že v takové formě má přeslička jasně stanovené dávkování, kterého se můžete bezpečně držet. Nevezmete si jí tedy víc, než kolik by bylo potřeba.

A jaký doplněk s přesličkou vám můžeme doporučit? Například ten, který si říká Urigo, a který má ve složení i zlatobýl či D-manózu, a který je možné užívat i při počínajících zánětech.

Samozřejmě v případě, že by domácí prostředky (jako zvýšení pitného režimu, posilování imunity a odpočinek) nepomohly, vyhledejte pomoc lékaře, který vám může na infekci nasadit i antibiotika.

Zdroj

https://www.healthline.com/health/does-horsetail-help-you-pee – Pomáhá přeslička na močení? (anglicky)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24723963/ – Studie o přesličce (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-843/horsetail – Přeslička (anglicky)

 

Napsat komentář