Rutinní PSA test u urologa nemusí vždycky vyjít dobře. Ne pokaždé to však musí nutně znamenat rakovinu. (Běžný je například i zánět, nebo její zvětšení.) Co když ale lékař nedá jinak a doporučí vám biopsii? Je se čeho bát?
Rakovina prostaty rozhodně není žádná dětská hra, z toho důvodu je důležité nezanedbávat pravidelné prohlídky u urologa, které by měly být od určitého věku naprostým standardem péče o mužské zdraví.
Lékař provede jednoduché vyšetření prostaty, během kterého zjistí její aktuální stav. V rámci vyšetření se také může analyzovat i vzorek moči a krve, z kterého může jednoduše detekovat hladinu PSA. (Zvýšení však nemusí automaticky znamenat vážnou nemoc. K nejčastějším problémům s močením u mužů patří nezhoubně zvětšená prostata.)
Je ale potřeba myslet na to, že odborník měl v ordinaci už celou řadu různých případů. Pokud se mu tedy něco nezdá (třeba váš tlak na močový měchýř a podobně), může na základě nálezu doporučit biopsii. A právě tady jde na spoustu mužů strach.
Je to ale doopravdy nutné?
Obsah
Proč mi byla doporučena biopsie?
Lékař obvykle doporučí biopsii ve chvíli, kdy se objeví nějaký podezřelý nález, u kterého si není jist jeho povahou. Jde tedy o dodatečné a mnohem detailnější vyšetření.
Jak biopsie prostaty probíhá?
- Biopsie prostaty je zákrok, při kterém se z prostaty odebírají vzorky podezřelé tkáně.
- Během biopsie prostaty se jehlou odebere několik vzorků tkáně z vaší prostaty. Zákrok provádí lékař, běžně urolog. Ten provádí například i urodynamické vyšetření.
- Poté se vzorek posílá k analýze, po které dostanete výsledky.
- Na základě výsledků lékař určí další způsob léčby. Podezření na rakovinu prostaty se však také nemusí naplnit.
Bolí to?
Biopsie prostaty nebolí, protože výkon se provádí v lokální anestezii.
Jaká jsou rizika a komplikace po zákroku?
Po biopsii prostaty se obvykle doporučuje klidový režim. Také se může objevit dočasná modřina a bolest.
Také můžete přechodně zaznamenat:
- krev v moči,
- krev v ejakulátu,
- lehké krvácení,
- přechodné problémy s močením,
- infekci.
Co musí člověk dělat před a po biopsii?
- v některých případech může lékař doporučit přechodné vysazení léků, které berete,
- můžete v případě potřeby užívat antibiotika, která mohou pomoci předcházet bakteriální infekci,
- stoprocentně se budete muset před zákrokem vnitřně vyčistit, protože biopsie se dělá přes anální otvor,
- po zákroku hlavně odpočívejte a dbejte rad svého lékaře.
Co když výsledek ukáže nádor?
Toho se bojí téměř všichni. Důležité však je, že mnohé druhy rakoviny se dají velmi dobře léčit. Čím dřív tedy lékař na rakovinu přijde, tím je vaše šance na vyléčení větší. Tak to zbytečně neodkládejte.
Někdo se obává i toho, že sex po operaci prostaty nebude už nikdy stejný, menší případné komplikace při styku však za přežití stojí, nemyslíte?
Dá se rakovina zjistit i bez biopsie?
Medicína s vědou jdou neustále kupředu, takže se nám postupně otevírají i další možnosti detekce zdravotních problémů. Zatím ale nové metody nemusí být dostatečně ověřené. A pokud ano, zatím nejsou všude standardem.
- digitální rektální vyšetření, které nemůže potvrdit přítomnost rakoviny, ale může pomoci určit, která část prostaty je postižena a zda se rakovina nerozšířila do okolní tkáně,
- krevní test PSA, který není dokonalou screeningovou metodou, protože u lidí s rakovinou může být zjištěna nízká hladina PSA, zatímco zvýšená hladina může existovat, i když rakovina přítomna není,
- testy moči, které jsou relativně novým přírůstkem do souboru diagnostických nástrojů, které mohou lékaři používat – zpráva z roku 2019 v časopise Prostate Cancer and Prostatic Diseases naznačuje, že některé testy moči mohou být na 90 % přesné pro klinicky významné nádory.
Zdroj
https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/prostate-biopsy-procedure – Vše o biopsii prostaty (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/prostate-biopsy/about/pac-20384734 – Biopsie prostaty (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317601 – Co byste měli vědět o biopsii prostaty (anglicky)