Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Úvodník

Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

vánoční číslo Urologických listů je věnováno andrologické problematice a já věřím, že vám všem přinese zajímavé i užitečné čtení.

Ekonomická krize se bohužel dotýká i nás, a protože vydavatel požadoval snížení nákladů, museli jsem omezit počet stran časopisu. O to těžší byl výběr článků, z nichž každý přinášel velmi zajímavý přehled. Doufám, že konečná volba byla správná a že i v dnešní „turbulentní“ době oceníte solidní odbornou a edukační úroveň, jistotu a stabilitu našeho časopisu.

Aktuální přehled informací o Peyronieho chorobě je jistě neocenitelný, obzvláště z pera experta, jakým profesor Levine bezpochyby je. Články profesora Paducha z Cornellské univerzity v New Yorku vycházejí z vytvořené mezinárodní spolupráce mezi institucemi a – mezi jiným – nabídnou i nový pohled na kvantifikaci ejakulatorní dysfunkce a na spojení androgenní nedostatečnosti a minerální kostní denzity u mladých mužů.

Docent Študent a skupina olomouckých autorů shrnují poznatky o priapismu a přinášejí vlastní zkušenosti s hodnocením a klasifikací erektilní dysfunkce. Profesor Hellstrom z USA sumarizuje informace o sexuálních dysfunkcích tak, jak zazněly na výročním kongresu Americké urologické asociace. Mezioborový pohled na určitou výseč andrologické problematiky očima endokrinologa představuje náš přední odborník v této oblasti medicíny profesor Stárka.

Není pro nás žádnou novinkou, že urolog zabývající se problematikou infertility diagnostikuje relativně často u mužské poloviny páru zhoubné nádory varlat, které by jinak ještě poměrně dlouho zůstaly neobjeveny. Význam této diagnostiky, možnosti, ale i úskalí léčby tohoto závažného maligního onemocnění mladší mužské populace (dříve fatálního, dnes často kompletně vyléčitelného) velmi pragmaticky shrnuje skupina amerických autorů. Nad tím, jaké jsou negativní dopady operační léčby tohoto onemocnění na mužskou fertilitu a jak jim předcházet, se zamýšlejí kolegové z pražské Thomayerovy nemocnice.

Medicína založená na důkazech je dnes skloňována ve všech pádech. Víme však vždy, jak ji posuzovat a co obnáší? Praktické informace a návody, které se v takto přehledné a ucelené podobě jen obtížně získávají, jsou vám k dispozici v článku profesora Dahma z americké Floridy. Není to článek čistě urologický, ale byla by škoda ho ignorovat, protože pro naši práci může být velmi přínosný. Jako investigátor jednoho z výzkumných center programu Early Prostate Cancer jsem si dovolil přinést přehled informací vyplývajících z třetí a zatím poslední analýzy.

Na závěr mi dovolte popřát všem pevné zdraví, pracovní úspěchy i osobní pohodu v nadcházejícím roce 2009.

Dalibor Pacík

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
3/5, hodnoceno 41x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 1 / 2016

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější