Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Úvodník

Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,

otevíráte poslední číslo Urologických listů v tomto roce, které je zaměřeno především na nádory ledvin a nefron šetřící operace.

Výskyt tohoto onemocnění rozhodně neklesá a z vlastního klinického materiálu posledního roku máme pocit, že spíše eskaluje, jakoby se jednalo o nějakou „epidemii“. Diagnostické možnosti a význam tumor markerů nejen při diagnostice, ale i při stanovování prognózy a sledování, pokryje kolega M. Fedorko z Brna. O tom, že když je indikováno operační řešení, máme prostor i možnost provádět nefron šetřící operace, nás (alespoň doufám) přesvědčí několik autorů v indikaci onkologické i jiné (Y. Kojima Nagoya, Japonsko a P. Casale, Philadelphia, USA). E. Taylor a B. Schwartz ze Springfieldu v USA se snaží vyhnout uzavření hilových cév ledviny, E. Wiesbaugh a E. Castle z Mayo Clinic v Arizoně ukazují, že operace je možno provést laparoskopicky a s robotickou asistencí a E. Olweny a J. Cadeddu z Dallasu upozorňují na možnost minimálně invazivní ablace, jakkoli je stále považována za metodu experimentální. Jsou ovšem situace s pokročilým nálezem zasahujícím systém velkých cév, kde podobné řešení nepřichází v úvahu. Jak se k nim postavit ukazuje na vlastním klinickém materiálu P. Morávek st. a J. Pacovský z Hradce Králové. Co lze dělat, když léčebnou možnost stále s kurativním záměrem propásneme? Na to odpoví prim J. Katolická z Brna.

Číslo doplní příspěvky na téma onemocnění prostaty autorů z Brna – přehledný článek s vlastními zkušenostmi významu použití PCA3 při diagnostice karcinomu prostaty kolegyně V. Vyhnánkové a článek o aktuálních možnostech kombinace medikamentózní léčby BPH dr. M. Fedorka.

Guidelines EAU týkající se tématu karcinomu horních močových cest navazují na minulé číslo věnované dolním cestám močovým a Guidelines EAU na téma inkontinence otevřou cestu do čísla následujícího.

Přeji všem našim čtenářům nejen užitečné počtení, ale pohodové prožití svátků Vánoc a načerpání energie do dalšího roku

Dalibor Pacík

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.5/5, hodnoceno 78x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 1 / 2016

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější