Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Slovo úvodem

Autoři: Prof. MUDr. Pacík Dalibor, CSc.
Autoři - působiště: Urologická klinika FN Brno
Článek: Urol List 2012; 10(3): 3

Vážené kolegyně a kolegové,

s příchodem podzimu je neodmyslitelně spojeno třetí číslo Urologických listů, které právě otvíráte.

Komentář začnu netradičně od konce, kdy přinášíme překlad Guidelines pro aktuální využití laserových technologií v urologii, které v tomto roce publikovala pracovní skupina EAU vedená T. Herrmannem z německého Hannoveru. Skutečně užitečný pohled nejen na slovo, ale hlavně jeho praktický obsah, který pro pacienty představuje často něco jako „magickou atrakci“ (která ale leckdy nemůže naplnit nereálná očekávání podobně jako jiná kouzelná slova typu „robot“ apod.).

Bystré, a tedy často i břitké komentáře P. C. Walshe z Baltimore umožňují nahlédnout pod pokličku toho, co se nachází pod povrchem běžného čtení odborných článků či jejich souhrnů na téma karcinomu prostaty. A často varuje: „Nepřejímejme slepě a ne­kriticky vše, co je napsáno, jen proto, že je to vytištěno, ale přemýšlejme nad obsahem více než nad formou.“

Série článků z Brna hledá aktuální pohled na léčbu malých nádorů ledvin a místo pro méně invazivní techniky (A. Čermák z FN Brno) stejně jako pohled na konvenční operační léčbu (P. Filipenský, FNUSA).

Se svým pohledem na techniku a proveditelnost roboticky asistované radikální cystektomie se s námi podělí E. Castle z Mayo Clinic v Phoenixu, A. Čermák shrne možnosti močové derivace po odstranění močového měchýře.

Skupina autorů kolem D. M. Hoeniga pro naše čtenáře přináší vlastní výsledky hodnocení míry výskytu komplikací a potřeby opakované hospitalizace po endoskopické perkutánní léčbě konkrementů v ledvině. M. A. Fasse z Chicaga se poměrně netradičně podívá na hodnocení léčby, ale i na rizika a zodpovědnost urologa v urologické praxi.

Nakonec, ale ne v poslední řadě, jsou to dvě velmi zajímavé kazuistiky brněnských autorů (G. Varga, FN Brno a R. Hrabec, FNUSA), které „okoření“ toto číslo velmi zajímavými případy.

Přeji příjemné a užitečné čtení

Dalibor Pacík

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.5/5, hodnoceno 73x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 1 / 2016

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější