Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Slovo úvodem

Autoři: D. Pacík
Autoři - působiště: Urologická klinika FN Brno
Článek: Urol List 2012; 10(1): 1

Vážené kolegyně a kolegové,

jak je již zvykem, počátkem jara dostáváte do rukou další číslo Urologických listů. Tématu karcinomu prostaty se dotýká můj článek realisticky hodnotící, zda je oprávněné platit vyšší cenu za roboticky asistovanou radikální prostatektomii, když nebylo prokázáno, že by přinášela nějaký benefit (článek byl původně jako vyzvaná prezentace přednesen na schůzi Zdravotního výboru Parlamentu ČR 8. 12. 2011), dále článek kolektivu vedeného S. Honigem z Farmingtonu, který se věnuje zatím nekonečné diskuzi vztahu testosteronu a karcinomu prostaty, a článek E. Geryka z Brna hodnotící epidemiologii karcinomu prostaty a varlete u nás, ale i daleko za hranicemi.

Předchozí prosincové číslo doplňují dvě sdělení, která se do něj rozsahem již nevešla. M. C. Smaldone z Philadelphie přináší aktuální pohled na indikace a úskalí aktivního sledování pacientů s malými nádory ledvin a kolega A. Čermák z brněnské urologické kliniky se kriticky zabývá místem méně invazivní radiofrekvenční ablace nádorů ledvin.

Možnost endourologicky dosáhnout do všech zákoutí vývodného systému ledvin a miniaturizace technologií oživují zájem o retrográdní přístup i při řešení nefrolitiázy a jsou předmětem obsahu článku A. Patela z Londýna a spolupracovníků (včetně kolegy Krále z Olomouce). Během let se změnil i pohled na to, jak a kdy léčit vezikoureterální reflux konzervativně a operačně, více konkrétně v článku H. G. Pohla z Washingtonu.

Zbytek čísla před finálními EAU Guidelines patří mikčním dysfunkcím a operačnímu i medikamentóznímu přístupu k léčbě. J. Deprest se spolupracovníky z belgického Leuvenu nás detailně seznámí s laparoskopickými možnostmi korekce pánevního dna u ženy. G. Varga z Brna zhodnotí dopady roztroušené sklerózy na poruchy močových cest, K. Karmašová z téhož pracoviště se zaměřuje na dopady nykturií u starší populace a v neposlední řadě E. Topinková z Prahy na vliv antimuskarinik na centrální nervový systém a jak nežádoucí účinky minimalizovat.

Číslo uzavírají již slíbená EAU Guidelines. V moderních publikacích je totiž nejen vhodné, ale mělo by být dnes i nezbytné klasifikovat komplikace operačních výkonů a, ruku na srdce, víme všichni jak? Kdo ne, tak zde nalezne velmi praktický návod.

5. dubna 2012 se v Kampusu Masarykovy univerzity v Brně koná postgraduální kurz Onkourologie 1, který je současně kurzem celoživotního vzdělávání v urologii. Ti, kteří by chtěli, ale zatím se nepřihlásili, mohou tak učinit na adrese http://www.fileno.cz/kurz

Přeji všem příjemné počtení.

Dalibor Pacík

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.1/5, hodnoceno 71x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 1 / 2016

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější